Начало Водещи Сбогом, Skype: Легендарният месинджър изчезва след 22 години

Сбогом, Skype: Легендарният месинджър изчезва след 22 години

89
Скайп

Появилият се през далечната 2003 г. настолен месинджър Skype за Windows прекратява съществуването си на 5 май 2025 г. Информацията се появи в неговата бета версия за разработчици. Там е посочено, че замяна на настолната версия ще е приложението Teams.

Тази промяна ще засегне както потребителите на безплатния, така и на платения Skype, но не и този за бизнеса. Te ще имат възможност да преминат към безплатната версия на Microsoft Teams, която предлага много от същите основни функции.

В пика си приложението, което бе създадено през 2003 г., са използвали над 300 милиона потребители. Последните данни от Microsoft, публикувани през 2023 година, обаче показаха отлив от платформата и около 36 млн. потребители. Microsoft обяви:

„За да оптимизираме нашите безплатни предложения за потребителска комуникация, за да можем по-лесно да се адаптираме към нуждите на клиентите, ще закрием Skype през май 2025 г., за да се съсредоточим върху Microsoft Teams – нашият модерен център за комуникация. Очакваме с нетърпение да продължим да подкрепяме ежедневните връзки на хората, като започнем с това да улесним достъпа до Teams с данните от Skype”.

Кратка история на Skype

Skype е софтуер за гласови и видео разговори през интернет, създаден през 2003 г. от шведа Никлас Зеннстрьом и датчанина Янус Фрис, в сътрудничество с естонски програмисти. Първоначално Skype използва peer-to-peer (P2P) технология, подобна на тази на Kazaa — друг проект на създателите.

През 2005 г. компанията беше закупена от eBay за около 2.6 милиарда долара. След като не успя да интегрира Skype успешно в своите услуги, eBay продаде по-голямата част от компанията на частна инвестиционна група през 2009 г. През 2011 г. Microsoft придоби Skype за 8.5 милиарда долара и го интегрира в своите платформи, включително Windows и Xbox.

Skype беше особено популярен през 2000-те и началото на 2010-те години за лични и бизнес комуникации. С времето обаче беше изместен от конкуренти като Zoom, WhatsApp и Microsoft Teams, въпреки че все още се използва в определени среди.

Още любопитни новини – четете тук