Начало Водещи Румъния на кръстопът: Президентски избори под сянката на екстремизма

Румъния на кръстопът: Президентски избори под сянката на екстремизма

64
Джордже Симион
Джордже Симион/Симка: БТА

Той е бивш футболен запалянко, изключително агресивен и свързан с Русия: Джордже Симион е фаворитът на президентските избори в Румъния тази неделя. Как се стигна дотук?

Сред румънците няма усещане, че нещо съдбовно предстои. Настроението е по-скоро смесица от умора и отпадналост, а страната наистина се намира на кръстопът.

В неделя – 4 май 2025 г. – ще се проведат едни от най-важните избори в посткомунистическата история на Румъния. До тях се стигна след анулираното гласуване в края на 2024 г.

Президентът разполага с малко вътрешнополитическа власт, но пък притежава силни правомощия по отношение на външната политика. Освен това гласът му в страната се чува, което го прави и много влиятелен.

Несигурното бъдеще пред ключов партньор на НАТО

Сега, за първи път след падането на национал-сталинистката диктатура на Чаушеску през декември 1989 г., фаворит за този пост е десен екстремист – бившият футболен хулиган Джордже Симион. Неговият основен опонент, Крин Антонеску, пък е символ на десетилетията несполуки на посткомунистическата румънска демокрация.

На тези избори сигурно е само едно нещо: Независимо от крайния резултат, най-многолюдната страна в Югоизточна Европа и най-важен партньор на ЕС и НАТО в региона тръгва към изключително несигурно и трудно бъдеще. В страната се наблюдава една трайна обстановка на несигурност: Румъния преживява войната на Русия срещу Украйна по-отблизо от всяка друга държава в ЕС, има най-дългата граница с Украйна, над територията ѝ прелитат ракети, а в делтата на Дунав се разбиват дронове „Шахед“, да не говорим за честите руски провокации в Черно море.

Фасадна демокрация

Историята за това как се стигна до тази констелация на сегашните президентски избори е отчасти случайна, отчасти закономерна. През ноември 2024 г. политическият шарлатанин Калин Джорджеску изненадващо спечели първия тур на президентските избори. Той е езотерик, последовател на конспиративни теории, проруски десен екстремист и апологет на християнския православен легионерски фашизъм от времето между двете световни войни. Той умело използва социалните медии, особено ТикТок, в едно общество, което до голяма степен се е отдалечило от традиционните медии.

Основната причина за неговия успех е разочарованието на румънското общество от състоянието на нещата в страната. Румънската демокрация е до голяма степен симулация без съдържание. В продължение на десетилетия страната е доминирана от политически клики, които разпределят ресурсите помежду си, обслужват своята клиентела, контролират съдебната система и други държавни институции и възпрепятстват всякакво отговорно, далновидно и устойчиво управление.

Провалът на традиционните партии

От една страна в Румъния днес са бившите комунисти, а сега социалдемократи (СДП), които само се наричат така, но всъщност действат като националистически традиционалисти. След това са национал-либералите (НЛП), които нямат почти нищо общо с класическия политически и икономически либерализъм. На трето място е Партията на унгарското малцинство Демократичен съюз на унгарците в Румъния (ДСУР), превърнала се в придатък на унгарския министър-председател Виктор Орбан. Трите сили управляват страната в променящи се конфигурации от доста дълго време. След парламентарните избори през декември 2024 г. в момента те формират трипартийна коалиция.

Президентът Клаус Йоханис, който беше на този пост от 2014 г., а през февруари т.г. подаде оставка, също изигра силно негативна роля за настоящото развитие. Навремето той беше обещал мащабни реформи в страната и „Румъния на добре свършената работа“. След това обаче в продължение на десет години сякаш потъна в президентския си дворец в Букурещ и се показваше пред обществеността само по време на финансово разточителни пътувания и съмнителни събития като откриването на голф игрище по време на Ковид пандемията.

Друг екстремист замени Джорджеску

След като „разрушителят на системата“ Джорджеску спечели първия тур на президентските избори през ноември 2024 г., те бяха анулирани от Конституционния съд. Аргументът бе незаконно финансиране на кампанията и чужда намеса в полза на Джорджеску, вероятно от Русия, макар това второ обвинение да не беше доказано. По-късно, през март 2025 г., Джорджеску бе напълно дисквалифициран и няма да участва в изборите сега.

Вместо него на сцената излиза Джордже Симион, най-известният десен екстремист в Румъния. 38-годишният Симион започва политическата си кариера в редиците на футболните хулигани в Букурещ, по-късно влиза в новините с проявите на насилие срещу представители на унгарското малцинство в Румъния, а през 2019 г. основава партията „Алианс за единство на румънците“ (АЕР), застъпваща се за Велика Румъния, включваща Република Молдова и райони от Украйна. На парламентарните избори през ноември 2024 г. АЕР зае второто място с около 18% от гласовете. Заедно с две други партии крайнодесният лагер държи около 35% от местата в парламента.

Връзки с Дугин и Русия

През последните години Симион привлича вниманието с изключително агресивното си поведение и буйстване в парламента. През февруари 2022 г. той се нахвърли върху министър на трибуната, през декември 2023 г. крещя на бивш партиен колега в пленарната зала и му се закани с думите: „Ще те нападна сексуално, свиня такава!“.

Видеоклиповете му в TикТок и Фейсбук са издържани в типичния за румънските улични престъпници език, изпълнен с насилие. Симион е заподозрян във връзки с руската тайна служба ФСБ и с руски ултранационалисти, включително с идеолога на руско-евразийския фашизъм Александър Дугин. Забранено му е да влиза в Украйна и Република Молдова.

В настоящата предизборна кампания Симион го дава по-спокойно, за да изглежда по-избираем за широки слоеве от населението. Той се позиционира като привърженик на Тръмп и „спасител на румънската демокрация“.

В повечето проучвания Симион получава над 30% подкрепа. Дали това е така наистина не е много ясно, тъй като много от социологическите агенции в Румъния са политически зависими и се използват за пропаганда.

Човекът от миналото и лъчът надежда

Второто място в нагласите си поделят бившият национал-либерал Крин Антонеску (65 г.) и кметът на Букурещ Никушор Дан (55 г.), като в повечето проучвания Антонеску е малко по-напред от Дан. Антонеску е общият кандидат на управляващата трипартийна коалиция между СДП, НЛП и ДСУР.

Той беше централна фигура по време на политическата криза от 2012 г., когато политиците се опитваха да приспят борбата с корупцията. Някои румънски медии иронично го нарекоха „човекът от миналото, който иска да изведе Румъния напред“ – заради името на неговия предизборен алианс „Румъния напред“. Антонеску е смятан за олицетворение на миналото – минало на клиентелизъм и корупция.

Кметът на Букурещ Никушор Дан, който спечели симпатии покрай борбата си с имотната мафия, е съосновател на зелено-либералната протестна партия „Съюз за спасение на Румъния“. Сега той се явява като независим кандидат, който действително може да придвижи Румъния напред. По професия Дан е математик и е смятан за честен и некорумпиран, но като кмет беше сам в битката си срещу един мощен апарат, което накрая остави усещането за неуспех.

Дан говори спокойно и балансирано и е смятан за уравновесен, рационален и избягващ конфликти политик, който подхожда аналитично към проблемите и търси дългосрочни решения. Смята се също така, че е близък до хората – той отвори за обществеността главния вход на кметството в Букурещ, който в продължение на десетилетия стоеше затворен и се използваше само за определени церемонии.

По всяка вероятност изборите в неделя няма да се решат на първия тур, тъй като за това е необходимо абсолютно мнозинство, което никой от кандидатите няма да постигне. Вторият тур е насрочен за 18 май 2025 г.

*Текстът е публикуван в „Дойче Веле„. Заглавието е на ДЕБАТИ.БГ

Още актуални анализи – четете тук