Начало България ПП: За сто дни станахме свидетели и на криминални сюжети, които бяхме...

ПП: За сто дни станахме свидетели и на криминални сюжети, които бяхме забравили в последните четири години

29
Кирил Петков
Снимка: БТА

За кратък срок от сто дни се оказахме в предишни четири години, характерни с лошите практики на ГЕРБ. Управлението се описва с имената на Пеевски и Борисов, подкрепени от „Има такъв народ“ (ИТН) и „БСП-Обединена левица“ (БСП-ОЛ), които нарушиха ангажиментите си за „санитарен кордон“. Това заяви на пресконференция за първоначалния етап от правителството на Росен Желязков съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ Кирил Петков.

„Станахме свидетели на криминални действия, които бяха забравени през последните четири години“, допълни той.

Кирил Петков уточни, че Владимир Малинов е назначен в „Булгартрансгаз“ неправомерно, като са подадени сигнали до европрокуратурата с доказателства за манипулирани договори. Той напомни, че на 15 февруари майката на европрокурор Теодора Георгиева е загинала при обстоятелства, които не са напълно изяснени, в резултат на пожар. Петков спомена и за компрометиращи записи между Петьо Еврото и Теодора Георгиева.

„Пред нас има сценарий, обвързан с корупция и заплахи към европрокурор“, коментира той. „В действителност, за сто дни ние се върнахме към криминалните теми от преди четири години“, добави Петков.

Другият съпредседател на партията Асен Василев сподели, че в първите сто дни правителственото мнозинство е увеличило цената на тока за домакинствата, цената на винетките, е спрял политиката за повишаване на доходите, освен за силовите структури, е замразило средствата за млади семейства и е навредило на малкия бизнес, като е понижило прага на ДДС за регистрация на фирми и е започнало подготовка за увеличение на осигуровките от следващата година.

Според Василев еврозоната не е сигурна, докато не бъде изготвен конвергентният доклад за приемането на еврото в България.

Кирил Петков обяви, че до момента на конвергентния доклад няма да подкрепят вот на недоверие срещу кабинета „Желязков“.

„Управляващите нямат законодателна програма. Хаосът е пълен. Вече на втория месец ние бяхме готови с приета програма и 500 мерки. Ако погледнете сегашното състояние на образованието и здравеопазването, ще видите, че не е предвидено нищо конкретно с определени срокове“, каза Николай Денков.

Той напомни, че по време на тяхното управление беше възстановена въздушната спешна помощ.

„Защитихме българското розово масло на европейския съвет. Подготвихме аргументи и те бяха приети. Започнахме бърза работа за нашето приемане в Шенген. Наваксахме изоставането в плановете за териториално развитие. Андрей Цеков стартира проверка на пътищата, а ако се установи грешка, отговорността да бъде поета от строителя. Тази практика бе прекратена след свалянето на нашето правителство. В тези три месеца осигурихме контрол върху пристанище „Росенец“. В културната сфера, още в първите три месеца в централата на ЮНЕСКО, заявихме готовност за опазване на стария град в община Несебър. Това са само някои от примерите, които показват, че важните неща, които трябва да се случат, се игнорират“, добави той.

Лена Бориславова коментира, че кабинетът „Желязков“ имитира дейност и предлага скандални решения, като например необозначени автомобили да извършват проверки на пътищата. Според нея, законодателството е отсъстващо, а има избор на регулатори.

„Г-н Борисов избрал Пеевски, ако е готов да се раздели с него, нека се свърже с нас“, каза Асен Василев.

Кирил Петков подчерта, че докато тандемът продължава да работи, те ще останат в опозиция.

Още новини от деня – четете тук