Начало Водещи Първо искане за импийчмънт на Тръмп

Първо искане за импийчмънт на Тръмп

94
Доналд Тръмп

Политическото напрежение във Вашингтон се изостри след като конгресменът от Демократическата партия Шри Танедар официално внесе първото искане за импийчмънт срещу президента Доналд Тръмп по време на втория му мандат. Ходът идва на фона на задълбочаващото се разделение между двете основни партии в САЩ и обвиненията срещу държавния глава в действия, които застрашават устоите на американската демокрация.

Конгресменът от демократическата партия Шри Танедар обяви на 28 април, че е внесъл искане за импийчмънт срещу президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде The Hill, цитиран от Dariknews.bg.

„Когато Тръмп пренебрегва Конституцията, Конгреса и съдилищата, той не се бори за Америка. Той я разрушава и застрашава нашата демокрация“, заяви Танедар в социалните мрежи.

Конгресменът е въвел седем точки за импийчмънт срещу държавния глава, които включват депортирането по погрешка на Килмар Абрего Гарсия, решението на Департамента за правителствена ефективност (DOGE) да ореже финансиране без одобрение от Конгреса и агресивната търговска политика на Тръмп.

Вероятността предложението да бъде одобрено от Камарата на представителите, контролирана от Републиканската партия, е ниска. Съгласно американското законодателство Камарата решава дали президентът да бъде отстранен, докато Сенатът, също доминиран от републиканците, решава дали да го осъди, като за това е нужно мнозинство от две трети.

Предложението на Танедар идва в навечерието на първите 100 дни от управлението на Доналд Тръмп. Те бяха белязани от противоречиви решения и конфронтации. Доналд Тръмп намали помощта за Украйна, смекчи тона към Русия и наложи високи мита на основни търговски партньори, подхранвайки опесания от търговска война. Той говори за анексиране на Гренландия, връщане на Панамския канал и превръщането на Канада в 51-ви щат.

Във вътрешно политически план – с цел намаляване на федералните разходи Тръмп създаде специална структура за правителствената ефективност, която повери на милиардера Илън Мъск.

Имиграционната политика на новата администрация също се промени, въвеждайки по-сурови мерки. Част от решенията на Доналд Тръмп обаче се сблъскват с юридически предизвикателства.

Въпреки че предложението за импийчмънт едва ли ще получи подкрепа в контролираната от републиканците Камара на представителите и Сенат, инициативата подчертава растящото недоволство сред демократите и обществото от действията на президента Тръмп. Процедурата по импийчмънт вероятно ще остане символичен акт, но ясно показва дълбокото политическо разделение и нестабилността в американската политическа система.

Още международни новини – четете тук