Начало Новини Кандидатствате за работа? Изкуственият интелект идва на помощ

Кандидатствате за работа? Изкуственият интелект идва на помощ

44
Кандидатствате за работа? Изкуственият интелект идва на помощ

В продължение на десетилетия нещата се развиват по един и същи начин: ако искате нова работа, пишете мотивационно писмо. Но все по-често това вече е излишно. Все повече кандидатстващи за работа използват изкуствен интелект (ИИ) за представянето на своите кандидатури. Компаниите също по-засилено използват ИИ, за да намерят правилните кандидати, разказва репортаж на нидерландската телевизия Ен О Ес.

Кандидатите за работа използват технологията за изготвяне на автобиографии и мотивационни писма, както и за подготовка за самите интервюта. За работодателите, които провеждат интервюта, има дори аватари с ИИ. Това обаче повдига въпроса дали ИИ прави процеса на кандидатстване за работа по-справедлив или по-непрозрачен.

Когато пишете мотивационно писмо, невинаги е лесно да се изразите добре писмено. Джаки Ведър (18 г.) осъзнава това твърде добре. „Наистина съм много зле в този вид „преструващо се“ писане“, разказва тя. „Затова помолих „ЧатДжиПиТи“ (ChatGPT): „Напиши ми моята автобиография“. И той го направи право в целта“.

Джаки не е единствената, разкрива репортажът на нидерландската телевизия. Според експерта по кандидатстване за работа Алтие Винсент това е съвременната версия на това да помолиш леля си или съседката си за помощ. „Хората смятат, че писането на мотивационни писма е трудно. Сега вместо член на семейството им помага чатбот“.

Джуре Холтроп, водещ изследовател в университета в Тилбург, също вижда възможности: „ИИ може да помогне да представите качествата си с по-добри думи. Ако сте честни с него, увеличавате шансовете си“, обяснява експертът.

Цифрови посредници

Някои компании внедряват ИИ от своята страна в процеса на наемане на кандидати за работа. Платформата „УиЛавХюманс“ (Welovehumans) позволява на кандидатите да разговарят с аватар на ИИ. Той задава въпроси и въз основа на тях създава профил на кандидата. В технологичната компания „Фотонфърст“ (Photonfirst) това работи добре, казва мениджърът човешки ресурси Сюке Блом. „Това спестява време за търсене. Забелязвате, че хората, които кандидатстват чрез тази платформа, наистина търсят работа. Това е различно от случаите, когато сами се обръщаме към хората чрез „ЛинкдИн“ (LinkedIn), където процентът на отговори е много нисък“, обяснява Блом.