Европейската комисия съобщи, че България е поискала националният План за възстановяване и устойчивост (ПВУ) да бъде преразгледан. Комисията отбелязва, че ще разгледа това искане и ще го предаде за оценка от Съвета на ЕС.
На 16 април България подаде искане за преразглеждане на плана, както и за предвиждане на три нови реформи и четири инвестиции, се посочва в съобщението. Предложените промени засягат управлението на енергийната бедност и подготовка за либерализация на пазара на дребно, повишаване на прозрачността на процедурите за свързване на нови възобновяеми мощности и капацитет за съхранение, подобряване на функционирането на балансиращия енергиен пазар и улесняване на въвеждането на мерки за отговор на търсенето, се допълва в съобщението.
Предложението включва инвестиции в области като разработването на информационна система за определяне на енергийно бедни и уязвими домакинства, насърчаване на използването на възобновяема енергия и електрически превозни средства при предоставянето на социални услуги, както и внедряване на допълнително съхранение на електроенергия с увеличаване на мащаба на съществуваща инвестиция. България предлага да се премахнат или изменят няколко мерки в плана, като същевременно остава намерението за запазване на средствата от ПВУ, отпуснати на страната. Предложените промени са свързани с обективни обстоятелства, които оказват влияние върху осъществимостта на съответните мерки, както е предвидено първоначално, добавя комисията.
Тъй като някои от предложените промени засягат неуредени въпроси по второто искане за плащане, на 17 април България поиска, в съгласие с ЕК, да оттегли искането за плащане с оглед повторното му подаване след одобрението на изменения план.
ЕК ще продължи да работи с българските власти по преразглеждането на плана и ще оцени дали промените отговаря на изискванията. Ако оценката е положителна, комисията ще направи предложение за изменено решение за изпълнение на Съвета на ЕС. Държавите от ЕС ще имат срок до четири седмици за произнасяне.
ПВУ в България включва мерки за инвестиции и реформи, и се финансира с 5,69 милиарда евро безвъзмездни средства, отбелязва комисията.