Открито е, че над шестдесет тайвански военнослужещи на активна служба притежават разрешителни за пребиваване в Китай, според информация на Асошиейтед прес.
Това е още едно доказателство за влиянието на Китай върху въоръжените сили на Тайван, отбелязва агенцията.
Китай счита Тайван за собствена територия и използва „сиви техники“, за да подкопае решителността на Тайван и да затрудни военната му позиция, което подкрепя заплахите на Пекин за военна намеса.
Тези разрешителни позволяват на собствениците им да пребивават в Китай и могат да бъдат използвани за евентуално дезертиране при избухване на конфликт. Въпреки че Пекин не признава тайванските паспорти, издава специален документ, позволяващ на тайванци да пътуват до континента.
Поседаването на тези документи е легално в Тайван, но може да окаже влияние върху достъпа до важна информация. Военнослужещите, които притежават такива разрешителни, няма да могат да работят с класифицирани данни и конфиденциална информация, посочи министърът на отбраната Уелингтън Ку.
Той уточни, че няма доказателства, че някой от служителите разполага с китайски паспорт или лична карта.
Тайван разполага с 150 000 активни военнослужещи и 1,6 милиона души в резерв. В страната живеят около 2 милиона души, които или сами или техните предци са избягали от Китай по време на управлението на комунистическия лидер Мао Цзедун. Мао има глобална стратегия за инфилтриране на верни сторонници в националистическите армии и въоръжените сили на Тайван, отбелязва АП. Мнозина от тях все още поддържат емоционални или финансови връзки с Китай, което затруднява утвърждаването на тайванска идентичност, въпреки че голяма част от населението подкрепя настоящото положение на фактическа независимост с надеждна отбрана в сътрудничество със САЩ.
Тайван увеличава задължителното военно обучение за всички мъже в работоспособна възраст и въвежда нови модернизирани бойни самолети и наземно въоръжение.