В град Търговище се проведе работилница за декориране на яйца, организирана от етнограф от град Елхово. Добринка Костова, специалистка от местния Етнографско-археологически музей, представи своите изключителни яйца на изложба в Музейния образователен център. Участниците имаха възможност да се запознаят с различни техники за украсяване на яйца за Великден и да създадат собствени творби, които да отнесат себе си вкъщи.
В интервю за БТА, Добринка Костова сподели, че започна своето пътешествие в света на писаните яйца в подобна работилница, където беше вдъхновена от доцент Светла Ракшиева. Оттогава тя е създала стотици уникални яйца, използвайки различни техники и материали.
Според нея, в преддверието на Великден много места предлагат подобни ателиета. „Провеждаме тези работилници, защото искаме да запазим тази форма на изкуство. Важно е младите хора да научат и усвоят този занаят и да продължат да го практикуват,“ поясни Костова.
Тя спомена, че първото й ателие за възрастни беше в Университета по библиотекознание и информационни технологии в София. Забавлението беше толкова успешно, че приблизително 40 студенти бяха във вълнение да декорират повече от едно яйце. С времето Добринка започна да провежда подобни ателиета навсякъде, където пътува.
Костова разкри, че в региона на Елхово през началото на 20-ти век е било традиционно да се изписват яйца със свита от сребърна монета. По-късно този метод беше заменен от писане с тънка църковна свещ, която служеше като молив. Обикновено на яйцата се пишеха имената на децата или бъдещите младоженци. „Ако момичето харесваше момчето, тя би написала неговото име от едната страна и своето от другата. Ако го подари на Великден, това ще бъде жест на нежни чувства. А в случай, че е съмняваща се, може да го задържи дома си с надеждата да привлече любовта му,“ обясни Костова.
Тя подчерта, че украсените с восък яйца могат да бъдат чудесно допълнение към интериора, дори и за хора, които съмняват във възможността традиционното изкуство да се съчетае с модерния стил в дома им.
Костова добави, че писаните яйца са предназначени за декорация – те не се счупват и се пазят като ценен предмет, носещ символика и благополучие.
До 16 април етнографът ще бъде специален гост на образователни занимания с ученици и деца преди празниците.