Начало Водещи Кабинетът с ключови решения в сферите на здравеопазването, отбраната и дигитализацията

Кабинетът с ключови решения в сферите на здравеопазването, отбраната и дигитализацията

84
Правителство, "Желязков"
Снимка: БТА

Министерският съвет прие Национална програма за първична профилактика на ракови заболявалия, причинени от човешки папилома вирус (HPV), 2025-2030 г. Това съобщиха от правителствената информационна служба и уточниха, че по този начин се осигурява възможността за предоставяне на ваксинопрофилактика на различни групи от населението за предпазване от рак на маточната шийка и други ракови заболявалия, причинявани от HPV.

Наред с това се продължават дейностите, които до момента са били реализирани в обхвата на действие на три последователни програмни периода на Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка, като е отчетена и необходимостта от тяхното разширяване, съобразно Европейската програма за имунизация до 2030 г., както и националните здравни приоритети, посочени в Национален план за борба с рака в Република България, 2027 и в Национална здравна стратегия 2030.

Стратегическата цел на програмата е намаляване на заболяемостта и смъртността от ракови заболявалия, причинени от човешки папилома вирус, която ще се постигне чрез увеличаване на броя на ваксинираните срещу HPV хора от целевите групи: момичета на възраст 10-14 г., момчета на възраст 10-13/14 г. и момичета и жени на възраст 15-21 г., като е заложено поетапно нарастване на броя на ваксинираните от 27 557 човека от целевите групи през 2025 г. до 174 932 лица от целевите групи през 2030 г.

Планирано е провеждането на национални информационни кампании, както и на съвместни инициативи с образователния сектор, регионални организации, администрации и др., касаещи ползите от ваксинацията срещу HPV. Целта е да бъде повишена осведомеността на обществото за здравното и социалното значение на раковите заболявалия, причинени от папилома вируса и възможностите за тяхната профилактика чрез имунизация, добавиха от пресслужбата на кабинета.

Момчетата ще могат да се ваксинират безплатно срещу човешки папилома вирус от следващата година в рамките на национална програма, каза пред журналисти през март министърът на здравеопазването Силви Кирилов. По думите на министър Кирилов за тази година за ваксиниране на младите момичета в рамките на същата програма са осигурени 10 млн. лева. Ваксинирането на момичетата се извършва в рамките на Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка. Имунизациите са безплатни за момичетата във възрастовата група 10-13 г., а ваксинирането е препоръчително.

Освен това, Министерският съвет прие Постановление за одобряване на промени по бюджета на Министерството на отбраната за 2025 г. във връзка с увеличаване капитала на търговско дружество и Решение за увеличаване на акционерното участие на държавата в капитала на „Терем-Холдинг“ ЕАД, гр. София. Това съобщиха от правителствената информационна служба.

С приетите актове се предвижда с предоставените средства в размер на 17 626 282 лева от бюджета на Министерство на отбраната за 2025 г. да се увеличи акционерното участие на държавата в капитала на „Терем-Холдинг“ ЕАД, гр. София. Средствата ще бъдат използвани за извършване на ремонтни дейности по привеждане на производствената база на „Терем-Ивайло“ ЕООД, гр. Велико Търново, в съответствие с изискванията на General Dynamics Land Systems – Канада и разширяване на ИТ инфраструктурата на дружествата, във връзка с изпълнение на Международен договор (LOA) BU-B-UCP „Придобиване на бойни машини Страйкър“.

През март работниците и служителите във военния завод „Терем-Хан Крум“ в Търговище започнаха протестни действия.

Наличните средства, които има завод „Терем-Хан Крум“ в Търговище, не са достатъчни, за да бъдат изплатени заплатите на служителите, и заради това ще трябва да се намеси „Терем Холдинг“ ЕАД, обясни на 28 март пред журналисти и служители на завода министърът на отбраната Атанас Запрянов.

Изплатени са заплатите за януари на работниците във военния завод „Терем– Хан Крум“ в Търговище, съобщиха вчера от синдикалната организация на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) в Търговище. Служителите на завода продължават с ефективните протести и ежедневно излизат на кръговото кръстовище на пътя София – Варна (при бензиностанция OMV).

Правителството прие списък с набори от данни по приоритетни области, които да се публикуват във формат на Портала за отворени данни до края на юли тази година.

Предвижда се да бъдат публикувани 10 набора, повечето от тях идентифицирани като такива с висока стойност. Сред тях са регистрите за тютюневите изделия, регистърът на индустриалните паркове, регистрите за пътните превозни средства, разрешенията по Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия, списъкът на интернет страниците, чрез които се организират хазартни игри от лица, получили лиценз по Закона за хазарта и други.

Списъкът се приема всяка година по предложение на министъра на електронното управление. Той се изготвя въз основа на постъпили предложения от страна на граждани и организации с интерес към посочените в него данни, непубликувани към момента. Основен приоритет е публичните данни да бъдат достъпни, добре описани и структурирани, лесни за обработка, анализ и визуализация и предоставящи възможности за формиране на политики и конкретни решения за тяхното прилагане.

Към настоящия момент на Портала за отворени данни са публикувани 11 697 набори от данни от 543 организации.

На днешното правителствено заседание е прецизиран обхватът по системна интеграция в електронното управление. Това ще позволи навременно изпълнение на законовите правомощия на Министерството на електронното управление и на ИА „Инфраструктура на електронното управление“, както и предприемане на спешни технологични и технически мерки за осигуряване на незабавна реакция в сектора. По този начин се гарантира спазването на Закона за електронното управление и Закона за киберсигурност и подзаконовите нормативни актове по тяхното прилагане.

Със същото решение в обхвата на административните органи, които при изпълнението на своите функции, свързани с дейности по системна интеграция, възлагат изпълнението им на системния интегратор се включват и Министерството на иновациите и растежа, Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия и Българската агенция за инвестиции.