Начало Водещи Тръмп и Нетаняху обсъдиха Иран, търговията и войната в Газа (ОБЗОР)

Тръмп и Нетаняху обсъдиха Иран, търговията и войната в Газа (ОБЗОР)

49
Доналд Тръмп посрещна израелския премиер Бенямин Нетаняху в Белия дом за втори път
Доналд Тръмп посрещна израелския премиер Бенямин Нетаняху в Белия дом за втори път, откакто отново стана президент на САЩ през януари, 7 април 2025 г. Снимка: АП/БТА

Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че е имал страхотен разговор с израелския премиер Бенямин Нетаняху за Иран и търговията, предаде Ройтерс. Тръмп и Нетаняху, които са близки съюзници, се срещнаха в Овалния кабинет в Белия дом вчера.

Израелският премиер е първият чуждестранен лидер, когото президентът на САЩ прие, откакто обяви миналата седмица нови мита върху целия внос – мярка, която предизвика шок в международната търговия и на фондовите пазари.

При това Нетаняху е във Вашингтон за втори път, откакто Тръмп отново стана държавен глава на Съединените щати през януари.

През февруари израелският премиер стана първият чуждестранен лидер, поканен в Белия дом от началото на втория мандат на президента, отбелязва Асошиейтед прес.

Вчера Нетаняху обеща на Тръмп да премахне търговския излишък на Израел със САЩ, съобщи Франс прес.

По въпроса за Иран, стопанинът на Белия дом обяви, че Съединените щати водят преки преговори с тази страна, която е заклет враг на Израел, за ядрената ѝ програма.

„Водим преки преговори с Иран и те започнаха. Ще продължат в събота. Ще имаме много важна среща и ще видим какво може да се случи“, каза президентът на САЩ. Той посочи, че разговорите ще бъдат „почти на най-високо равнище“, но не даде подробности.

Ислямската република ще е в „голяма опасност“, ако тези разговори се провалят, предупреди Тръмп. Той даде да се разбере, че „Иран не може да има ядрено оръжие“.

До момента няма реакция от страна на Техеран. Ройтерс обаче определя съобщението на американския президент като изненадващо, предвид факта, че представители на иранските власти, изглежда, отхвърлиха призива на Съединените щати за преки преговори.

Що се отнася до израелско-палестинския конфликт, Тръмп и Нетаняху увериха, че работят за ново споразумение за прекратяване на огъня в ивицата Газа, което да позволи да бъдат освободени оставащите заложници, които бяха отведени в палестинската територия при нападението на „Хамас“ срещу Израел на 7 октомври 2023 г., предаде Франс прес.

Тръмп изрази желание войната в Газа да спре и предположи, че това ще стане сравнително скоро, обобщава Ройтерс.

По време на срещата между американския президент и израелския премиер през февруари бе в сила прекратяване на огъня в ивицата, припомня АП.

След два месеца на крехко примирие израелската армия възобнови операцията си в Газа на 18 март.

Коментари след срещата на Тръмп с Нетаняху

Американският президент Доналд Тръмп обяви, че САЩ ще проведат преки преговори на „много високо равнище“ с Иран за ограничаване на ядрената програма на Техеран, пише в заглавие в. „Файненшъл таймс“.

„Ще разговаряме пряко с тях. Може би ще бъде постигната сделка – това би било чудесно“, добави американският лидер.

Тръмп каза това след вчерашните си разговори с израелския премиер Бенямин Нетаняху, по време на които бяха обсъдени Иран, американските мита за Израел и войната в Газа, отбелязва британското издание.

Нетаняху заяви, че двамата лидери са „обединени от целта Иран да не се сдобие с ядрено оръжие“.

Иранският външен министър Абас Арагчи заяви, че Иран и САЩ ще проведат непреки „разговори на високо равнище“ в събота в Оман, който и преди е бил посредник в преговорите.

„Това е колкото възможност, толкова и тест“, каза Арагчи за разговорите и добави: „Топката е в полето на Америка.“

Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей по-рано изключи възможността за разговори с правителството на Тръмп, аргументирайки се с възобновяването на американските санкции и заплахите на Вашингтон за военни действия, ако Техеран откаже да направи компромис по ядрената си програма и отбранителната и регионалната си политика.

Въпреки това ирански дипломати предположиха, че непреки преговори чрез посредници като Оман биха били възможни, ако се ограничат стриктно до ядрения въпрос, посочва „Файненшъл таймс“.

Иран заяви, че ако бъдат проведени нови преговори, те ще имат за цел да проучат възможността за споразумение, подобно на Съвместния всеобхватен план за действие (СВПД), от който Тръмп изтегли САЩ през 2018 година, по време на първия си мандат.

Тръмп също така похвали Нетаняху за усилията му да освободи останалите 59 израелски заложници от плен на „Хамас“. Израелският премиер предизвика критики и улични протести заради решението си да скъса споразумението за спиране на огъня с палестинската въоръжена групировка. Без да дава повече подробности, американският президент заяви, че ново прекратяване на огъня може да стане възможно, но решението зависи от Нетаняху.

Тръмп обяви пред Нетаняху възобновяването на преговорите между САЩ и Иран, извежда в заглавие френският в. „Монд“.

„Водим преки преговори с Иран и те вече започнаха“, посочи Тръмп.

Това беше първото нещо, което американският президент каза на журналистите в Овалния кабинет вчера, след като разговаря със своя гост, израелския премиер Нетаняху, който посещава Белия дом за втори път в рамките на два месеца.

По думите на Тръмп, ако тези преговори не успеят да решат ядрения въпрос, това ще бъде „много лош ден за Иран“, който ще се окаже „в голяма опасност“.

Американският президент каза това като индиректна заплаха за военни удари, посочва френското издание.

„Мисля, че би било в интерес на Иран, ако те успеят“, добави Тръмп.

САЩ смятат, че Иран се намира в момент на слабост след ударите, нанесени на „Хизбула“ в Ливан, и неотдавнашната военна кампания от американски удари срещу хусите в Йемен, отбелязва „Монд“.

Американският президент спомена за планирана за събота среща на „много високо равнище“ с Иран, пише в заглавие друго френско издание „Фигаро“.

Това беше поредното сензационно изявление на Тръмп, който е известен с това, че не проявява ентусиазъм за сложни дипломатически преговори. От своя страна Иран даде да се разбере, че не е склонен към преки преговори със САЩ, посочва френският вестник.

Близки съюзници по време на монархията на шах Пахлави, двете страни не поддържат дипломатически отношения от 1980 г., когато американски дипломати са взети за заложници в посолството на САЩ в Техеран след Ислямската революция. Въпреки това двете държави контактуват непряко чрез посолството на Швейцария в Техеран. Султанатът Оман е играл също ролята на посредник в няколко случая, а Катар – в по-малка степен, посочва „Фигаро“.

Междувременно днес в Москва се очаква Иран да проведе консултации по ядрения въпрос с близките си партньори – Русия и Китай, отбелязва френското издание.

Източник: БТА

Още международни новини – четете тук