Евродепутатите ще обсъдят следващата седмица в Страсбург предложенията на Европейската комисия за подобряване на отбраната на ЕС, извършените от Русия военни престъпления в Украйна, събитията в Турция след задържането на кмета на Истанбул и новото разследване за корупция в Европейския парламент. Това се посочва в дневния ред за предстоящото заседание.
В понеделник евродепутатите ще разискват новите разкрития, че техни колеги и сътрудници са участвали в схеми за оказване на влияние и пране на пари, свързани с китайското дружество „Хуавей“. Говорители на някои от парламентарните групи уточниха днес на пресконференция в отговор на въпроси, че не знаят по случая нищо повече от оповестеното в медиите. ЕП ще обсъди също използването на средствата от ЕС, ролята на лобистите и необходимостта от прозрачност и твърд отговор на корупцията, се посочва в съобщение на институцията.
Във вторник ЕП ще се запознае със заключенията от последното заседание на Европейския съвет, свързани с Украйна и европейската отбрана. В същия ден евродепутатите ще разговарят за необходимостта Русия да бъде подведена под отговорност за извършените военни престъпления в Украйна – умишлени нападения срещу граждански цели и енергийната инфраструктура, безразборни удари по гъсто населени райони, отвличания, изтезания и убийства на цивилни, насилствено депортиране, убийства и изтезания на украински военнопленници.
ЕП ще бъде запознат с предложенията на Европейската комисия за повишаване на вътрешната сигурност в ЕС и на готовността за действие при кризи, включително за събиране на разузнавателни данни, за борба с хибридни заплахи и мерките срещу тежката и организираната престъпност.
В сряда евродепутатите ще обсъдят въпроси, свързани с военната мобилност на фона на заплахата от войната в Украйна. ЕП неотдавна изрази загриженост за бюрократичните пречки за преминаване на войски през границите и липсата на подходящо финансиране за обновяването на пътища, мостове, тунели и железопътни линии, които да може да се използват и за военни цели.
За вторник са предвидени също дебати за обстановката в Турция на фона на замразените от 2018 г. преговори с Анкара за присъединяване, както и за съдбата на радио „Свободна Европа“, чието финансиране е застрашено от решенията на САЩ. ЕП отчита, че вече 10 държави от ЕС изразиха готовност да предотвратят закриването на медиата, която излъчва в 23 държави, включително Беларус, Русия, Украйна, Иран и Афганистан.