На две четения в едно заседание парламентът одобри законопроекта за ратифициране на Международен договор „Придобиване на управляеми противотанкови ракети Javelin“.
„За“ бяха 164 депутати – ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната-Демократична България“, „ДПС-Ново начало“, „БСП-Обединена левица“, „Демокрация, права и свободи“-ДПС, „Има такъв народ“ и „Величие“.
Против гласуваха 43 народни представители – от „Възраждане“ , „Морал, единство, чест“ и един депутат от „Демокрация, права и свободи“-ДПС.
Реализирането на договора ще осигури необходимото количество ракети за противотанковите системи на бойните и разузнавателните машини „Страйкър” и ще способства за водене на подготовка и поддържане на способности за участие в операции по гарантиране на националния суверенитет и независимост и защита на териториалната цялост на страната, се казва в мотивите на законопроекта.
В обхвата на договора е предвидено придобиване на управляеми противотанкови ракети; лек команден модул за изстрелване на ракети; оборудване за поддръжка; техническа литература; софтуер, свързан с ракетите; съпътстваща документация; поддръжка до февруари 2035 г.; обучение за използване; обучение на специалисти по боеприпаси.
Договорът е на обща стойност 82 762 140 щатски долара (153 937 580 лв., изчислена при курс на щатския долар $1 = 1.86 лв.) без ДДС. Общата стойност е в рамките на заложените финансово-икономически параметри в Проекта за инвестиционен разход за „Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада“, в частта за придобиване на противотанкови управляеми ракети Javelin.
Ивелин Първанов от „Възраждане“ коментира, че според договора американската страна може да го прекрати, измени, в зависимост от конюнктурата. Може да се окажем в ситуация, в която нашият доставчик, партньор, може да ни остави обезоръжени, без дори да дължи неустойки, посочи той. Според „Възраждане“ също може да се намери български производител, който да изпълни договора. В същото време, ако България го прекрати, щетите, неустойките ще са за наша сметка, изтъкна Първанов.
В момента няма български изпълнител, който да предложи като аналог същите способности като на Javelin, опонира Асен Василев от ПГ „Продължаваме промяната-Демократична България“. Той поиска от „Възраждане“, ако все пак има такава фирма, да я назоват, за да можем от нея да си купим ракетите.
Председателят на комисията по отбрана Христо Гаджев (ГЕРБ-СДС) обясни, че миналата седмица в приетия държавен бюджет няма заложени пари за плащане на този комплекс, защото за него се плаща с пари от Дания.
Нашата отбранителна индустрия беше на практика ликвидирана, подчерта лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов. Ако искаме да я възстановим, трябва да започнем отнякъде, каза той.
Поръчките от 2021 г. за военно-промишления ни комплекс се утроиха, каза Асен Василев. Парите за армията – 2%, бяха постигнати с бюджет 2022 г. и оттогава не сме падали под тях, отбеляза той. Имаме военни експерти, които да преценяват кои са най-добрите оръжия, които България да използва, посочи бившият финансов министър.
„Възраждане“, като твърдят, че Javelin са стари да проверят с колко хиляди танка е намаляла руската армия в последните три години, посъветва Ивайло Мирчев от ПП-ДБ. По думите му от партията на Костадин Костадинов не искат силна България, не искат да можем да се защитаваме. Според ПП-ДБ България още преди година и половина е можело да стане център за производство на барут, но заради Пеевски е спряно включването на завода за производство на барут в списъка за стратегически обекти.
Да Ви поздравя за лидерската битка за „Да, България“, справяте се добре, отговори му депутатът на ПГ „ДПС-Ново начало“ Станислав Анастасов. Според него „Възраждане“ се опитват по всякакъв начин да забавят модернизацията на Българската армия, за да нямаме адекватни отбранителни способности. Анастасов, както и Асен Василев, е на мнение, че професионалното ръководство на армията трябва да взима решения какво е най-добро да се закупува.
Павлин Найденов от ПГ „Демокрация права и свободи“ – ДПС също подкрепи законопроекта.
Ивелин Михайлов, председател на ПГ „Величие“, коментира, че когато има „престъпници, които управляват държавата“ и никой не се съобразява със закона, не може да има силна армия. По думите му ако не оправим икономиката си, няма да можем да водим изобщо военни действия.