Начало България При създаването си пространството, където се провеждат националните чествания на връх Шипка,...

При създаването си пространството, където се провеждат националните чествания на връх Шипка, е било наречено „Алея на героите“

69
При създаването си пространството, където се провеждат националните чествания на връх Шипка, е било наречено "Алея на героите"

На мястото в подножието на Паметника на свободата, където се провеждат националните тържества на Трети март и Шипченската епопея, първоначално е наречено „Алея на героите“. Това съобщение беше направено от д-р Чавдар Ангелов, директор на Националния парк-музей (НПМ) „Шипка – Бузлуджа“. Въпреки че има различни наименования в момента, ще бъде възстановено оригиналното име.

След построяването на Паметника на свободата, комплексът около върховете Шипка и Свети Никола продължава да се развива, за да отговаря на идеята за създаване на парк на свободата. Нова инфраструктура е създадена, за да осигури лесен достъп до паметника – пътища и пешеходни пътеки. Важна част от мемориалния комплекс е зоната с барелефите, намираща се пред паметника с известните стъпала. Там се изобразяват моменти от българската помощ към руски войници, защитата на Шипченския проход и Зимното шипченско стоене.

През 1977 година, по случай стогодишнината от Шипченската епопея, мястото е реорганизирано. Тогава етаблираното стълбище е разширено и добавена е нова площадка. Върху площадката се изобразяват три барелефа, показващи различни сцени от историята. Източната стена в момента е посветена на руско-българската дружба и Освобождението на България, с лъв, разкъсващ символите на робството.

Преустройството на подхода към Паметника на свободата започва през 1976 година. Изборът на текст или изображения, които да бъдат добавени на източната стена, представлява предизвикателство. Няколко варианта бяха разгледани, включително имената на загиналите в битките за Шипченския проход или стихотворение, хвалящо руско-българската дружба. В крайна сметка, текстът на стената се определя спрямо обстоятелствата на момента, което включва идеологически аспекти.

От 1970-те години насам бяха направени различни промени в района. Проектът за подмяна на стъпалата с гранитни плочи беше започнат, но поради ограничените средства беше завършен само частично. Предстои корекция на разликите във височината на стъпалата и площадките, за да бъде постигнат единен вид на района. В близко бъдеще обновяването на пространството около паметника е планирано, което ще придаде нов вид и усещане в района.

От следващата година мястото ще бъде наричано отново „Алея на героите“, съгласно името, дадено от авторите му. Новата заповед за името ще бъде приложена в музейната документация и други институции, свързани с НПМ „Шипка – Бузлуджа“. Това е пример за необходимостта на възстановяването на историческите наименования на местата.

На източната стена на „Алеята на героите“ в момента е изписан текст:

Изминало време, но няма забрава

за руските воини – горди деди,

за техната храброст и доблест, и слава,

за техните внуци с искрящи звезди.

И няма по-силно, по-свидно богатство

и няма по-верен, по-бащински щит

от българо-руско славянското братство,

излято от огън и кръв и гранит.