Начало България Тазгодишното издание на фестивала за съвременно изкуство „Процес – Пространство“ ще премине...

Тазгодишното издание на фестивала за съвременно изкуство „Процес – Пространство“ ще премине под мотото „Неизказаното“

29
Тазгодишното издание на фестивала за съвременно изкуство „Процес – Пространство“ ще премине под мотото "Неизказаното"

Тазгодишното издание на фестивала за съвременно изкуство „Процес – Пространство“ ще се проведе в юни в Балчик с темата „Неизказаното“. Новината беше обявена от Христина Бобокова, изкуствовед и ръководител на организиращата фондация, по време на дискусия в Художествената галерия в Казанлък. Форумът ще включва както местни, така и международни артисти и лектори от различни области.

Фестивалът „Процес – Пространство“ е основан през 1992 г. от Димитър Грозданов и е най-старият форум за съвременно изкуство в България. Христина Бобокова подчерта, че фестивалът не е преставал да се провежда нито веднъж, въпреки политическите и икономически промени. Тя подчерта, че важността на форума е в процеса, не само в крайния резултат, и че предоставя пространство за диалог, обмен на идеи и експерименти.

Рада Якова, арт директор на фестивала, посочи, че форумът се развива постоянно и предоставя възможности за обмен на опит и взаимодействие между участниците. Програмата на събитието включва арт форум, изложби, лекции и резидентни програми с цел подкрепа и промяна на концепциите на артистите.

Христина Бобокова отбеляза важността на лекционния цикъл на фестивала, който дава възможност за обогатяване и споделяне на мнения за развитието на арт пазара. Организаторите се стремят да предоставят на артистите платформи за визуализация и представяне на творбите си.

В момента в Художествената галерия в Казанлък се провежда изложбата „Гладът на сърцето“, като част от проекта на галерията „Глад“. Куратор на изложбата е Христина Бобокова, която разкрива различни интерпретации на темата за глада чрез творби на местни и международни артисти.

Филмът „Данте и въздушното перо“ на Димитър Липовански беше представен по време на дискусията, като илюстрираше същността на културния форум и основателя му Димитър Грозданов.