Начало България Трансгранична конференция по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ в Скопие ...

Трансгранична конференция по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ в Скопие В УНСС се обучават 112 бакалаври и двама магистри от Република Северна Македония, съобщи ректорът на университета Димитър Димитров

39
Трансгранична конференция по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ в Скопие
                                                                                                В УНСС се обучават 112 бакалаври и двама магистри от Република Северна Македония, съобщи ректорът на университета Димитър Димитров

В Университета за национално и световно стопанство (УНСС) в момента се обучават общо 112 бакалаври и двама магистри от Република Северна Македония (РСМ). Това съобщи в Националния пресклуб на БТА в Скопие ректорът на висшето учебно заведение проф. Димитър Димитров по време на трансграничната конференция по проекта „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който Агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК).

„Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ e темата, по която днес разговарят представители на различни сектори, работили по проекти, свързани с политиката на сближаване между държави в Европейския съюз и Северна Македония, като акцент се поставя на образованието и уменията. 

Много ми харесва името на вашия проект, като ключовата дума тук е не образованието, а знанието, което включва много неща, подчерта ректорът на УНСС. Той посочи, че комуникацията и отношенията не само с университети от РСМ, но и с други университети включват много аспекти, като образованието е едно от тях. Когато хората имат мобилност, студентите да дойдат и участват в конференции, тогава те получават познания и за транспорта, логистиката и културата, отбеляза професорът.

Той изтъкна, че УНСС има над 200 споразумения по „Еразъм“ в цяла Европа, които са с различен мащаб и обхват, но обикновено включват няколко преподаватели и студенти, които на обменни начала, имат т. нар. академична мобилност. Със страните извън ЕС е малко по-трудно, защото се кандидатства по отделен проект, но и това е възможно, когато университетите имат добри контакти, заяви ректорът на УНСС.

Димитров съобщи, че университетът има участие в научни конференции, младежки инициативи, които също насърчават мобилността и обмена между хората, така че те да се опознаят. Другата линия е за обмена на студенти, като тези извън ЕС срещат повече трудности – признаване на визи и дипломи, кандидатстване, признаване на дипломи, отбеляза Димитров. Той изрази надежда Министерството на външните работи в България да чуе за тези проблеми и вери, че УНСС полагаме много усилия по този въпрос.

Димитров съобщи още, че УНСС има съвместни програми с три китайски университета, с италиански университети, а с Узбекистан води преговори за начало на програма от септември. 

УНСС участва и в един голям европейски консорциум, алианс на десет водещи бизнес университета в Европа „Engage You“, в който участват още Франция, Италия, Испания, Австрия, Финландия, Норвегия и България, финансиран от ЕК. Той се изпълнява пета година като в него става въпрос на въздействието на университетите в обществото, също така какво дава образованието на общността и на устойчивото развитие, което те промотират и развиват. Посоката на ЕК е към единна обща европейска диплома, която да важи навсякъде в Европа, каза още Димитър Димитров.