В състава на съвета като негови членове са включени представители на академичната общност, включително от престижни международни университети. Съветът има съвещателни функции за подпомагане на органите на държавна власт и е независим при изпълнението на своите функции, посочиха от пресслужбата на правителството.
Дейността на съвета от неговото създаване доведе до устойчиво осигуряване на българското правителство със задълбочена академична икономическа експертиза, която да подпомага процеса на вземане на стратегически и дългосрочни икономически решения, отбелязаха още от МС.
В края на януари министър-председателят Росен Желязков разпредели между тримата вицепремиери функциите по координация на общата политика на правителството и по взаимодействието с органи на изпълнителната власт. На Томислав Дончев бе възложено да координира работата на министрите на енергетиката, на туризма, на земеделието и храните, на образованието и науката. Вицепремиерът ще осъществява взаимодействието на правителството с Държавната комисия за стоковите борси и тържищата, Националната агенция за оценяване и акредитация и Националната агенция за професионално образование и обучение. Дончев ще отговаря също за цялостната организация, координация и контрол на системата за управление на средствата от европейските фондове при споделено управление.
Правителството прие днес Пътна карта за завършване на автомагистрала „Струма“
С нея се възлагат конкретни действия за изпълнение на проекта, отговорни институции, както и срокове, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет (МС). С приемането на Пътната карта се гарантира, че правните и техническите аспекти и тези, свързани с опазването на околната среда, са надлежно взети предвид при подготовката и изпълнението на проекта.
Изпълнението ще се следи от постоянно действаща експертна група, в която ще участват компетентните институции в лицето на Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Агенция „Пътна инфраструктура“, Министерство на околната среда и водите, Министерство на транспорта и съобщенията и Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“, както и представители на Коалиция „Да спасим Кресненското дефиле“ (Коалицията) в качеството им на заинтересовани лица. Групата ще бъде сформирана от заместник министър-председателя и министър на транспорта, информираха от МС.
По препоръка на Бернската конвенция картата е разработена съвместно между българските власти и Коалицията, като със сътрудничеството на Секретариата на конвенцията е постигнато съгласие между двете страни за необходимостта от напредък в доизграждането на автомагистралата, гласи още решението на правителството.
Според разписания в пътната карта график се предвижда през февруари 2025 г. да се проведе процедура за възлагане на обществена поръчка за изработване на идеен проект за осигуряване на направлението София – Кулата в участъка Симитли – Кресна извън Кресненското дефиле. Юни е индикативният срок за сключване на договор с изпълнител, а най-малко половин година ще е необходима за изпълнение, уточниха от МС.
След процедура по екологичното законодателство се предвижда до декември 2027 г. да бъде изготвен инвестиционен проект във фаза: Технически проект и ПУП-ПП, а индикативният срок за приключване на строителството е юни 2031 г. Това са само част от разписаните стъпки за завършването на магистрала „Струма“ между Симитли и Кресна от София към Кулата, отбелязаха също от правителството. Освен тях в картата са заложени временни смекчаващи мерки и мерки за безопасност, както и действия след реализацията на проекта, добавиха също от МС. Сред последните са рехабилитация на съществуващия път (Е79) със прилагане на смекчаващи мерки, което трябва да се случи след изпълнение на платното от Кулата до София и извеждане на трафика двупосочно по него. Набелязано е още в заданието, доклада и решението за ОВОС/ОС да се отчете и мотивира, че пътят през Кресненското дефиле (Е79) ще се разглежда само като допълващ/локален път и няма да изпълнява функциите на западно платно на магистралата, както е било предвидено в Източния вариант Г10.50, се казва в решението.
Завършването на магистрала „Струма“ ще спомогне за постигане на целите за ефективното и устойчиво интегриране на националната пътна инфраструктура в европейската, повишаване на кохезията и подобряване на връзките между България и останалите страни-членки на ЕС. Нейното доизграждане е пряко свързано с националната ни сигурност, тъй като осигурява транспортна свързаност със съседните ни страни Румъния и Гърция, които членуват в Европейския съюз и НАТО, съобщиха още от МС.
Вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев е определен за председател на Съвета за икономически анализи. Това съобщиха от правителствената пресслужба след края на днешното заседание на Министерския съвет (МС). Съветът за икономически анализи е създаден с постановление на МС от 2023 г., в изпълнение на ключов етап от реформа, предвидена в Националния план за възстановяване и устойчивост.
Правителството одобри позицията на България за участие в неформална среща на министрите по европейските въпроси на държавите членки на ЕС
Министерският съвет (МС) одобри позицията на България за участие в неформална среща на министрите по европейските въпроси на държавите членки на ЕС, която ще се проведе на 17-18 февруари 2025 г. във Варшава. Това съобщиха от правителствената информационна служба след днешното заседание на МС. Министрите ще обменят виждания по „Многогодишна финансова рамка след 2027 г.“ и ще обсъдят темата „Укрепване на гражданската и военна подготвеност и готовност на Европа“.
По отношение на следващата Многогодишна финансова рамка България ще акцентира върху значението на кохезионната и общата селскостопанска политика. По темата за укрепване на гражданската и военна подготвеност и готовност на Европа България ще подкрепи комплексен подход, насочен към повишаване на готовността на ЕС за справяне с кризи в контекста на новите геополитически и технологични реалности.