Парламентът открива процедурите за избор на ръководство и състав на регулатори, чийто мандат е изтекъл, според проектопрограмата за работата на депутатите за тази седмица.
През уикенда в Бургас председателят на Народното събрание Наталия Киселова съобщи, че се очаква в дневния ред на парламента за тази седмица да бъдат включени процедури за номинации на регулаторите. Тя припомни, че има органи с изтекъл мандат още през 2017 година.
Депутатите ще приемат правилата за условията и реда за предлагане на ръководства и членове на Комисията за енергийно и водно регулиране, управител на Националната здравноосигурителна каса, съдия в Конституционния съд от квотата на парламента, председател, заместник-председател и членове на Комисията за защита на конкуренцията (точка първа за четвъртък).
В списъка, според проектопрограмата, са също правилата за предлагане на кандидати за председател и четирима членове на Фискалния съвет, за подуправител – ръководител на управление „Банков надзор“ на Българската народна банка, за председател, заместник-председател, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност“, заместник-председател, ръководещ управление „Застрахователен надзор“, и заместник-председател, ръководещ управление „Осигурителен надзор“, на Комисията за финансов надзор.
В програмата са и процедурни правила за предлагане на кандидати за председател, заместник-председател и членове на Комисията за защита от дискриминация, за омбудсман, за двама заместник-председатели и двама членове на Сметната палата.
Пред журналисти в парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира миналата седмица, че не вижда с кои формации управляващите биха могли да постигнат мнозинство за попълване на регулатори в случаите, когато се изисква конституционно мнозинство.
Политическите сили в опозиция заявиха различни намерения. От „Продължаваме промяната-Демократична България“ и „Възраждане“ заявиха, че ще имат свои кандидати за регулаторите. А „ДПС-Ново начало“ и „Морал, единство, чест“ няма да участват в процеса по номинации със свои кандидати.
В дневния ред, като първа точка за днес, се предвижда първо гласуване на Законопроект за изискванията за достъпност на продукти и услуги, внесен от Министерския съвет. Целта му е да се насърчи пълноценното и равноправно участие на хората с увреждания в обществения живот. Определят се изисквания за достъпност на следните продукти – потребителски компютърни хардуерни системи с общо предназначение и компютърни операционни системи за тези хардуерни системи, потребителско крайно оборудване с интерактивни възможности за компютърна обработка, електронни четци, терминали на самообслужване, използвани главно при предоставянето на транспортни и банкови услуги като платежни терминали, терминални устройства АТМ и др.