Истанбул е един от най-популярните градове сред туристите и бизнесмените в цял свят. Трафикът в 16-милионния мегаполис, разположен на два континента, съответно е сред най-натоварените в световен мащаб.
През последните години градската управа извърши огромни инвестиции за подобряване на придвижването с градския транспорт, заради което много жители и гости на града предпочитат да се придвижват по този начин.
Несъмнено най-удобният, бърз и същевременно евтин начин на пътуване в Истанбул е с метрото.
Малцина знаят, че метрото в най-големия турски град е пуснато в експлоатация едва през 1989 г., а днес вече функционират 11 метролинии в двете части на мегаполиса (в Европа и Азия). На този етап продължава изграждането на още четири метролинии.
Макар първата линия на подземната железница в Истанбул да е пусната на 3 септември 1989 г., плановете за изграждане на метрото са разработвани още преди над 100 години – за първи път през 1912 г., а след това през 1936 г. и 1951 г. В крайна сметка проектирането по същество започва през 1987 г.
Строителството стартира на 11 септември 1982 г. и върви бавно, тъй като под земята са открити много археологически обекти. Изключително затрудняващ строителството е и фактът, че Истанбул се намира в силно сеизмично активен район. Според изчисленията на специалистите метрото може да издържи на земетресение до 9 степен по скалата на Рихтер.
В момента истанбулското метро включва 159 станции, 103 от които в европейската част и 56 – в азиатската част. Общата дължина на линиите е 243,3 км. Според данни от 2024 г. Истанбул е на 22-о място в света по дължина на метролиниите си и на четвърто в Европа. Метрото в Истанбул представлява един истински огромен подземен град.
Метрото определено е най-любимият начин за транспорт на жителите и гостите на Истанбул, тъй като с него хората могат да предвидят точно колко време ще им отнеме придвижването. Не е за подценяване и фактът, че освен изключително удобен и комфортен това е и много евтин вариант за пътуване, като едно билетче струва само 27 турски лири (1,43 лв). Билетът за ученици струва 13,17 ТЛ (0,69 лв), а социалният билет (включително за хора с увреждания) – 19,33 (1,02 лв). Цените на билетите бяха увеличени малко до тези стойности в началото на 2025 г.
Изключително радващ за много гости на мегаполиса е фактът, че има метролиния до летище „Сабиха Гьокчен“ в азиатската част на Истанбул, а от малко повече от година и до летище „Истанбул“ (в европейската част на мегаполиса).
До международното летище „Истанбул“ може да се стигне сравнително бързо от централния площад „Таксим“, като пътуващите трябва да се прехвърлят на метролиния М 11 на метространция „Гайреттепе“. За пътуването от „Таксим“ до летище „Истанбул“, което е с дължина 38,5 км, са необходими само две билетчета на стойност 27 турски лири (или общо 54 турски лири – 2,88 лв).
Метролиния М 11 е сред най-новите в турския мегаполис и впечатлява пътуващите с модерния си футуристичен дизайн. Линията е положена дълбоко под земята, а метровлаковете се движат със скорост до 120 км/ч.
Освен с модерния дизайн, в който преобладава синият цвят, в един от участъците в подземната железница, водещ към М 11, е оформена малка зала, на стените на която са изобразени забележителности от Истанбул.