Начало Свят Китай призова Панама „да вземе правилното решение“ по отношение на инициативата на...

Китай призова Панама „да вземе правилното решение“ по отношение на инициативата на Пекин „Един пояс, един път“

34
Китай призова Панама "да вземе правилното решение" по отношение на инициативата на Пекин "Един пояс, един път"

Китай изрази загриженост относно решението на Панама да се оттегли от китайската инициатива „Един пояс, един път“ и призова латиноамериканската страна да вземе правилното решение, съобщава Ройтерс.

Президентът на Панама Хосе Раул Мулино в четвъртък обяви намерението на страната да се дистанцира от китайската инфраструктурна инициатива, след като преди няколко дни държавният секретар на САЩ Марко Рубио посети Панама.

Помощник-министърът на външните работи Чжао Чжоуюан се срещна днес с панамския посланик в Пекин, за да предаде официалната позиция на Китай, се посочва в изявление на китайското външно министерство. Чжао изрази, че Пекин дълбоко съчувства на избора на Панама и че този ход „не е в полза на важните интереси на страната“. „Надяваме се, че Панама ще се стреми да предотврати външната намеса и ще вземе разумно решение, основавайки се на цялостната ситуация в двустранните отношения и дългосрочните интереси на двата народа“, добавя текстът.

Отказът на Панама от участието в „Един пояс, един път“ се възприема като компромис пред САЩ, след като Доналд Тръмп направи претенции относно Панамския канал, отбелязва АП.

В неделя Рубио предупреди Мулино, че Панама трябва да намали „китайското влияние в района на канала“, иначе са възможни реакции от страна на САЩ.

След срещата си с Рубио, Мулино обяви, че ще изчака срокът на споразумението, подписано от Панама през 2017 г. от тогавашния президент Хуан Карлос Варела, за участие в китайската инициатива.