Неразплатени разходи от отминали периоди за общо 4,068 млрд. лева са прехвърлени към настоящата година и трябва да се вземат предвид при изготвянето на бюджета за 2025 година. Това стана известно от думите на министъра на финансите Теменужка Петкова по време на изслушване в Народното събрание относно точния размер на забавените за 2024 година бюджетни плащания, скрити и забавени от финансовото министерство в името на постигане на 3 процента бюджетен дефицит.
Теменужка Петкова представи наличната информация към този момент за фактурирани разходи, разходи за които не са издадени фактури, но има серификати за извършени дейности, разходи свързани с подписани споразумения за разсрочване на задължения от предходни години, която министерства и ведомства са подали към финансовото министерство.
Според данните разходите, извършени през 2024 година, за които са издадени фактури, но не са разплатени възлизат на 1,080 млрд. лева.
Дейностите, които са извършени през 2024 година, за които са издадени сертификати за извършена работа, но не са издадени фактури, тъй като е казвано на контрагентите, че няма необходимия ресурс и по-добре тези фактури да не бъдат издавани, възлизат на 1,630 млрд. лева, каза Петкова.
Подписаните споразумения за разсрочване на разходи, които са били подписани през последните години, в това число на разходи за лихви, разходи за дела, разходи за компенсации са в размер на 913 млн. лева.
Формираният дефицит на Фонд „Сигурност на Енергийната система“ на практика е прехвърлен за 2025 и възлиза на 444 млн. лева, каза Петкова.
„Цялата тежест от бюджет за 2024 година като фактурирани разходи, разходи, за които не са издадени фактури, но има серификати за извършени дейности, разходи свързани с подписани споразумения за разсрочване на задължения от предходни години, възлизат на обща стойност 4,068 млрд. лева“, посочи Петкова.
„Това е сметката, която бюджет 2025 трябва да плати от 2024 година. Това е на практика картината, която имаме към настоящия момент подадена ни от министерства, ведомства, общини“, посочи Петкова.
Припомняме, че в края на миналата седмица председателят на ГЕРБ Бойко Борисов поиска от Министерството на финансите да посочи какви разходи за 2024 година са прехвърлени за 2025 година, за да се постигне дефицит в рамките на 3 процента на касова основа. Ден след това Теменужка Петкова изиска спешно от разпоредителите с бюджетни средства информация, необходима за изготвяне на проекта на Закона за държавния бюджет за 2025 г. и за точна предварителна оценка на дефицита за 2024 г. на начислена основа.
Целта на изисканата информация е да бъде изготвен проект на Закона за държавния бюджет на България за 2025 г., както и да бъде направена точна предварителна оценка на дефицита на начислена основа за 2024 година. Това е един от Маастрихтските критерии за приемане на страната в еврозоната, сочи съобщението на финансовото министерство.
На брифинг вчера в Министерски съвет, с участието и на премиера Росен Желязков, Теменужка Петкова посочи, че по бюджета на Министерството на отбраната (МО) в края на януари 2025 г. са влезли 348 млн. лв., което ще доведе до подобряване на бюджетното салдо на министерството и на държавата. Средствата, постъпили като компенсация за помощта за Украйна са по два договора с Дания и са постъпили през декември 2024 г. и януари тази година, стана известно от думите на министъра на отбраната Атанас Запрянов.
По време на блиц контрола на вчерашната комисия по регионално развитие стана известно, че държавата дължи общо 1,8 млрд. лева за пътища и общини.
Според анализ на Министерството на финансите, представен малко след встъпването в длъжност на Теменужка Петкова, приходите в бюджета за месец януари ще са близо 3,684 млрд. лв., а обичайните разходи и трансфери биха били 4,092 млрд. лева, което формира дефицит по държавния бюджет за януари от 407 млн. лв. За месец февруари приходите са 2,267 млрд. лв. и при размер на обичайните разходи и трансфери 4 млрд. лв., дефицитът е около 1,736 млрд. лв. За месец март приходите са 3,063 млрд. лв., а разходите и трансферите ще са 4,553 млрд. лв., поради което дефицитът ще бъде в размер на близо 1,491 млрд. лева.
Във вторник тази седмица премиерът Росен Желязков обяви след заседание на Съвета за съвместно управление в сградата на Народното събрание, че правителството ще внесе проект за бюджет за 2025 година, който предвижда до 3 процента дефицит и разходи, които не надхвърлят 40 процента от брутният вътрешен продукт на страната, добавяйки, че вдигане на данъци не се предвижда.
От всичко изброено става ясно, че българските граждани няма от какво да се притесняват и тазгодишния бюджет, подобно на миналогодишния, изглежда ще бъде балансиран и ще има пари за всички – и за пенсионери, и за учители, и за полицаи, а всички приказки за липси, дупки и дефицити ще останат в полето на политическото говорене.