От днес в Европейския съюз влизат в сила нови правила, свързани с употребата на изкуствен интелект (ИИ). Тези норми са част от закона, наречен Акт за изкуствен интелект, съобщава ДПА.
Този закон е първият в света, който има за цел да защити безопасността, етиката и надеждността на системите с изкуствен интелект. Целта му е да осигури отговорно разработване и използване на ИИ технологии, посочва официалният сайт на Европейския съюз.
Новите правила налагат задължения на доставчиците и производителите на ИИ технологии да регулират тяхното внедряване в единния пазар на ЕС.
Актът се занимава с риска, произтичащ от употребата на изкуствения интелект, като предубеждение, дискриминация и недостатъци в отчетността. Също така насърчава иновациите и подкрепя внедряването на ИИ технологии.
Според закона, използването на ИИ програми, които злоупотребяват с уязвимостта на хора, е недопустимо. Също така е забранено прилагането на техники за манипулация на подсъзнателно ниво или за оценка на поведението, подобни на тези, които се използват в Китай за налагане на санкции при определено поведение.
„Развитието на системите с изкуствен интелект има голям потенциал за принос към обществото, икономическия растеж и иновациите в ЕС, като по този начин увеличава глобалната конкурентоспособност“, подчертават от Европейския съюз.
В прессъобщението се отбелязват и „нови рискове, свързани със сигурността на потребителите“. Тези рискове зачитат както физическата безопасност, така и основните права на гражданите, отбелязва ЕС.
Определени мощни ИИ модели, които се използват масово в момента, „могат да представляват системни рискове“, предупреждава Европейският съюз.
Забранено е използването на ИИ техники за анализ на емоционалното състояние на индивидите по време на изпълнението на техните служебни задължения, освен ако се използват за медицински цели или за гарантиране на безопасността. Например, ИИ система може да предупреди пилота за признаци на умора.
Забранено е използването на ИИ технологии за анализ на данни от видеонаблюдението, ако това нарушава правата на индивидите. Полицията и другите органи за сигурност обаче могат да използват технологии за лицево разпознаване при разкриването на сериозни престъпления, като трафик на хора и тероризъм.
Системите с ИИ, предназначени за работа в рискови среди, трябва да спазват по-високи стандарти, включително прозрачност, точност и киберсигурност. Те трябва да бъдат лицензирани от специализирани институции, преди да могат да бъдат използвани в ЕС.
Новият орган на Комисията, наречен Служба за изкуствен интелект, ще наблюдава прилагането на регламента в рамките на Европейския съюз.
Максималната глоба, която може да бъде наложена под Акта за изкуствен интелект, може да достигне до 35 милиона евро или до 7% от годишните приходи на съответната компания.