Самият факт, че 18 години след присъединяването ни към Европейския съюз продължаваме да анализираме политическите субекти спрямо това дали са проевропейски, или не, е показателен за все още незавършената ни консолидация в рамките на съюза – на икономическо, политическо и културно ниво. Да се питаме дали има проевропейско мнозинство е същото като да се питаме дали има пробългарско мнозинство в парламента, защото всичко, което става в Брюксел, става с участието на София.
Това коментира в интервю за ДЕБАТИ.БГ политологът Теодор Славев.
В българския парламент мнозинство имат формално партии, които сами се етикетират като европейски – най-голямата партия съдържа „европейско“ в заглавието си, каза още той, като даде за пример и БСП, която, по думите му: „се изживява като
европейска партия“.
Но всичко това е на ниво декларации, тепърва ще видим какви действия ще предприемат чрез гласувания, допълни политологът.
По думите му, въпреки очевидната промяна на курса отвъд Океана, подкрепата за Украйна, противодействието на хибридните способи за водене на война, каквато е дезинформацията, зеленият преход и подкрепата за права на малцинства остават в
дневния ред на Брюксел за този мандат.
За нас е много по-важно какво се случва в Брюксел, отколкото във Вашингтон, обясни той. Според него ЕС и България „трябва да са осъзнаят новите амплитуди на евроатлантическия стратегически съюз.“
ЕС има какви карти да изкара в очевидно предстоящото предоговаряне на икономическите отношения, а в България много погрешно възприемат идването на Тръмп като зелена светлина за разпищолване на балкански нрави в управлението. Да не забравяме, че американската външна политика винаги се е основавала на двупартийния консенсус и това я прави толкова устойчива и успешна. Не очаквам съществени промени в нашата външна политика, обясни политологът.
Цялото интервю с Теодор Славев четете утре.