Още от самото начало на създаването на правителството, един от най-важните въпроси, които стоят на дневен ред, е дали този кабинет и ГЕРБ имат желание да вкарат България в Еврозоната или ще си измислят причини това да не се случи.
През последните дни излязоха данни от Евростат, които показват, че и по критериите за инфлацията и външния дълг, страната ни на практика отговаря на изискванията за влизане в Еврозоната. Ако прозорецът не бъде използван сега, това ще бъде отстъпление от проевропейската политика и е вероятно да нямаме отново такъв шанс да бъдем окончателно интегрирани в Европа.
Днес за обща изненада финансовият министър Теменужка Петкова каза, че правителството няма да иска конвергентен доклад. Причината – страната ни не покрива критерия за ценова стабилност с… 0.1 процента.
Към настоящия момент единственият критерий, който България не покрива, е критерият за ценова стабилност. На 17 януари излезе информацията на Евростат. България не покрива този критерий с 0,1 процентни пункта, което е изключително малък недостиг. Когато изпълним този критерий ще поискаме изготвяне на конвергентни доклади“, заяви финансовият министър пред журналисти.
Подобна мотивировка не изглежда особено убедителна и неизпълнението на този критерий е абсолютна формалност. Хърватия влезе в Еврозоната, въпреки че не изпълни един от петте критерия, а именно – държавният дълг да не надвишава 60% от БВП. Въпреки това Европейската централна банка отчита спад по този критерий и така вратите на Хърватия за Еврозоната са отворени.
Първия залп за отлагане на подобно важно решение беше даден от Бойко Борисов.
„Единствената причина, поради която още преди години не влязохме в еврозоната, е управлението на „Промяната“, заяви той пред репортери в парламента. Думите му бяха насочени към бюджетите на Асен Василев и „апокалиптичните“ резултати от тях за икономиката на страната.
Този разказ се разпространява и от партньорите в управлението от ИТН, които твърдят, че държавата е пред фалит.
„Разбрах, че според г-н Борисов „Продължаваме промяната-Демократична България“ е пречка към приемането на България в еврозоната, затова идвам да повторя фактите“, посочи в отговор на думите на Борисов бившият премиер Николай Денков.
Той отбеляза, че България е приета в чакалнята на еврозоната през 2020 г., но от 2018 г. до днес за първи път сега страната ни изпълнява критерия за инфлацията.
„Така че през годините 2019, 2020, 2021 г., когато отговаряше Борисов за бюджета, с неговите бюджети ние не отговаряхме на критерия за инфлацията, а едва сега след тези четири години го покриваме“, коментира той.
Вчера от ГЕРБ-СДС отказаха да подкрепят законова промяна, внесена от ПП-ДБ, която е изискване от ЕЦБ и с която се цели премахването на политически зависимости в БНБ.
Ако изказването на Теменужка Петкова наистина е продиктувано от политическата воля на ГЕРБ и от съдружниците на ГЕРБ в кабинета, то днес ще бъде един много лош ден за българската демокрация, в който се сбогуваме с пълната интеграция на България в европейската икономическа и политическа система.