Начало Водещи Европа отбелязва рекордна година за използване на чиста енергия, докато Тръмп насочва...

Европа отбелязва рекордна година за използване на чиста енергия, докато Тръмп насочва САЩ към изкопаемите горива

29
слънчева енергия
Вятърни турбини зад фотовоалтици в Рапшаген, Германия. Снимка: АP/БТА

В доклад се посочва, че рекордните 47 % от електроенергията в Европейския съюз сега се произвежда от слънчева енергия и други възобновяеми източници, което е още един знак за нарастващата пропаст между стремежа на блока към чиста енергия и стремежа на новата американска администрация към повече изкопаеми горива, предадоха БТА и Асошиейтед прес.

Близо три четвърти от електроенергията в ЕС не отделя във въздуха газове, които затоплят планетата, а други 24 % от електроенергията в блока се произвежда от ядрена енергия, се посочва в доклад, публикуван от мозъчния тръст в областта на енергетиката Ember. Това е много повече, отколкото в страни като САЩ и Китай, където близо две трети от енергията все още се произвежда от замърсяващи околната среда изкопаеми горива като въглища, нефт и газ.

Експертите казват, че са окуражени от намаляването на изкопаемите горива в Европа, особено след като САЩ изглежда ще увеличат емисиите си, тъй като новият им президент обещава по-ниски цени на газа, спря договорите за наем на вятърни проекти и обеща да отмени стимулите за електромобили от ерата на Байдън.

„Изкопаемите горива губят влиянието си върху енергетиката на ЕС“, каза Крис Рослоу, енергиен експерт в Ember. През 2024 г. слънчевата енергия ще генерира 11% от електроенергията в ЕС, изпреварвайки въглищата, които за първи път паднаха под 10%. Чистата вятърна енергия генерира повече електроенергия от газа за втора поредна година.

Данните за 2024 г. не бяха налични за всички държави. Данните на Ember за най-големите производители на електроенергия в света за 2023 г. показват, че Бразилия е с най-голям дял електроенергия от възобновяеми източници – почти 89%, като голяма част от нея идва от водноелектрически централи. Канада има около 66,5 %, Китай – 30,6 %, Франция – 26,5 %, САЩ – 22,7 % и Индия – 19,5 %, отбелязва АП.

Предизвикателства пред чистата енергия

Въпреки че разходите за технологии като соларни панели и вятърни турбини намаляват, първоначалните инвестиции все още са високи. А разработването на ефективни системи за съхранение, като батерии, е необходимо за гарантиране на постоянен достъп до енергия.

Преходът към чиста енергия изисква и адаптация на съществуващата инфраструктура, включително електропреносни мрежи. Освен това, някои възобновяеми източници зависят от метеорологичните условия, като слънце и вятър, което може да бъде предизвикателство.

Още икономически новини – четете тук