Начало Новини Длъжни сме да мислим в категориите на пълен мандат, каза вицепремиерът Томислав...

Длъжни сме да мислим в категориите на пълен мандат, каза вицепремиерът Томислав Дончев в предаването "Още от деня"

59
Длъжни сме да мислим в категориите на пълен мандат, каза вицепремиерът Томислав Дончев в предаването "Още от деня"

Длъжни сме да мислим в категориите на пълен мандат, каза вицепремиерът Томислав Дончев в предаването „Още от деня“ на БНТ.

Три процента дефицит е таванът, максимално разрешен според фискалните правила на Европейския съюз. Правилният дефицит е нула процента, защото дефицитът винаги се финансира чрез дълг. Систематичната политика по трупане на дълг, дори и да е в рамките на 3 процента, никога не води до нищо добро. За мене стремежът, ако правителството има такъв хоризонт, е в рамките на три или четири години да се върне там, където е България през последния четвърт век – да води политика на балансиран бюджет. Това каза Томислав Дончев, вицепремиер и министър на иновациите и растежа, при участието си в предаването „Още от деня“ тази вечер, където отговаря на въпроси, засягащи широк кръг от теми от обществен интерес.

По темата за членството на България в еврозоната, Дончев повтори тезата, че България така или иначе оперира с евро, но като използва купюрите на българския лев, поради което страната не черпи ползите от пълноправното членство във валутния съюз. Сред изброените ползи за страната от приемането ѝ в еврозоната той изтъкна повишаването на кредитния рейтинг на България и добави, че „продавачи на страхове има много“.

Относно мнението по темата на БСП и на ИТН, Дончев увери, че се водят интензивни разговори във всички формати на дискусии, като еврозоната, по думите му, няма да е единствената тема, по която ще има спорове.

Той заяви, че не иска да захаросва нещата и че управлението в този формат ще е сложно. Въпреки това се надява да се стига до компромиси и да се намират решенията.

Като положителен сигнал той изтъкна фактът, че въпреки различията по темата за еврозоната и по други въпроси, сред които и Украйна, все пак преговарящите са стигнали до съставяне на споразумението.

Томислав Дончев е убеден, че в сегашния момент няма алтернатива на това да се възстанови доверието и управлението да даде максимално бързо резултати.

По думите му едно общество, което е пълно с противоречия, няма как да върви напред.

Вицепремиерът добави, че управляващите са длъжни да мислят в категориите на пълен мандат, защото истинските реформи и политики изискват систематични усилия в две или три години. 

Наред със спорните теми, Дончев акцентира и върху теми, по които има съгласие и това са стремежът към консолидиран бюджет, борбата за по-силен икономически растеж и инвестиции, да не се губят европейски средства, приоритет е и образованието. 

Темата за Националния план за възстановяване и устойчивост той определи като тежка. И посочи защо – за четири години страната е разплатила 10 процента от предвидените за нея средства, като за оставащите година и половина следва да разплати и останалите 90 процента. Въпреки изглеждащата като невъзможна задача, вицепремиерът даде уверение, че ще направи всичко по силите си. Загубата по НПВУ, според него, ще зависи от темпа на компенсация на закъснението. По отношение на загубените европейски средства той посочи загуба от 200 млн. лева по линия на справедливия преход през 2022 година, но за програмния период 2014 – 2020 изпълнението е около 98 процента и загубените средства ще бъдат около 60 млн. лева.

Относно въпросът за съгласуването на законодателните инициативи с Бойко Борисов, Дончев изтъкна, че България има избран министър-председател в лицето на Росен Желязков и добави, че „всеки би бил безумец да не се консултира и съветва със собствената си партия“. 

Относно ДБ и провалените с тях преговори той определи като несериозно в едно споразумение да се съдържат имена на опозиционни политици. „Намирам го за тъпо“, изрази се Дончев. Според него по повечето текстове не са имали противоречие, но две неща са го накарали да се усъмни в успеха на преговорите – че ще се търси общо решение с ПП и второто – категоричната позиция на ДБ, че Желязков е неприемлив за премиер.

Относно дали кабинетът е зависим от депутата Делян Пеевски, Дончев каза, че най-сигурният отговор на този упрек е чрез резултатите. 

Той отрече да са се водили с Ахмед Доган разговори за конкретни постове и имена. Относно дали подкрепата на „Алианс за права и свободи“ на Доган е безусловна, Дончев посочи, че няма безусловна подкрепа и това важи и за трите партии в управлението. Той повтори, че най-важно е да има стабилно правителство, което да решава проблемите на България. Иначе алтернативата без подкрепата на ДПС на Доган би била избори през април.

По темата за президента Румен Радев, вицепремиерът бе категоричен, че отношенията трябва да са институционални и ежбите да не разрушават институциите, което е факт. Той добави, че наблюденията му от дните, откакто е на поста, показват, че целият публичен апарат работи на малък процент от ресурса си.

Томислав Дончев не се съгласи идеологически и ценностно с мнението на президента Радев за насажданата утопична идея за победа над Русия във войната с Украйна, но се съгласи с виждането му, че „колективният Запад“ не може да произведе толкова единици оръжия, колкото Русия.

Дончев увери, че е нужно да се инвестира много в модернизация на българската армия и обеща да се „бори (за това – бел. авт.) с максимално участие на българската индустрия“.