Начало Пари Глобалният икономически растеж да се подобри очакват почти 60 от анкетираните изпълнителни...

Глобалният икономически растеж да се подобри очакват почти 60 от анкетираните изпълнителни директори по света, сочи проучване

24
Глобалният икономически растеж да се подобри очакват почти 60 от анкетираните изпълнителни директори по света, сочи проучване

Според последното проучване на PwC, близо 60% от изпълнителните директори по света прогнозират подобрение на глобалния икономически растеж през следващата година. Тези данни идват от 28-то Годишно глобално проучване на PwC сред бизнес лидери, обявиха от компанията.

Проучването е проведено от 1 октомври до 8 ноември 2024 г. и в него са участвали 4701 бизнес ръководители от 109 държави.

Според резултатите, 42% от бизнес лидерите планират да увеличат работната си сила с най-малко 5% през 2025 г., в сравнение с 39% миналата година. Най-високият процент е отбелязан сред по-малките предприятия (под 100 млн. долара) и компаниите от технологичния сектор (61%), недвижимите имоти (61%), фонда за вложения (52%), фармацевтиката и науките за живота (51%). В същото време ръководителите, които очакват намаление на служителите си, са почти два пъти по-малко – 17%.

Въпреки оптимистичния тон на бизнес лидерите относно глобалната икономика, проучването подчертава, че макроикономическата нестабилност (29%) и инфлацията (27%) остават основни рискове за текущата година. Обаче, разликите между регионите са значителни – геополитическите конфликти се определят като основен риск от анкетираните в Близкия изток (41%) и Централна и Източна Европа (34%); в Западна Европа макроикономическата нестабилност е най-значителна (29%), следвана от киберзаплахите (27%), недостатъчното количество квалифицирани кадри (25%) и инфлацията (24%). Инфлацията е считана за най-сериозните заплахи от бизнеса в Африка (39%), докато в Северна Америка и Азиатско-тихоокеанския регион резултатите следват средните глобални стойности.

Допитването разкрива, че почти половината (42%) от изпълнителните директори не вярват, че бизнесът им ще бъде устойчив в следващото десетилетие, ако продължат с текущата си стратегия. От тях, 42%, които са песимистично настроени, смятат, че регулаторните промени оказват най-съществено влияние върху икономическия живот на техните организации.

Във всички сектори, почти две трети от управителите (63%) са предприели поне едно значително действие, за да трансформират начина, по който техните компании генерират, доставят и измерват ценност през последните пет години. Бизнес ръководителите, които са направили повече стъпки през този период, отчитат и по-високи маржове на печалба през последната година.

В стремежа си да преобразуват бизнес моделите си, почти 40% от анкетираните твърдят, че са започнали дейности в поне един нов сектор през последните пет години. Около една трета от тях (34%) сочат, че новите дейности представляват над 20% от приходите на компанията им през този период.

Въпреки това, темпото на промяна е бавно и много компании не демонстрират необходимата гъвкавост, според проучването. Когато става въпрос за пренасочване на бюджети и човешки ресурси между проекти и бизнес звена, около половината от участниците посочват, че преразпределят 10% или по-малко от ресурсите си през годините. Над две трети от тях пренасочват по-малко от 20% от ресурсите. Средно, само 7% от приходите през последните пет години идват от нови бизнес линии.

Според проучването, изпълнителните директори отчитат значително влияние на генеративния изкуствен интелект. 56% от анкетираните съобщават за повишена ефективност на служителите си през последната година, а 32% наблюдават ръст в приходите.

Липсата на доверие в изкуствения интелект, обаче, остава бариера за по-широкото му внедряване, като само една трета от ръководителите споделят, че имат висока степен на доверие в употребата на технологията в основни процеси на компанията си.

Независимо от това, оптимизмът относно въздействието на генеративния изкуствен интелект върху печалбите леко нараства в сравнение с предходната година – 49% от бизнес ръководителите планират подобрения през следващата година. 47% възнамеряват да внедрят изкуствен интелект, включително генеративен изкуствен интелект, в технологичните си платформи за следващите три години, 41% планират да го интегрират в основните бизнес процеси, а 30% се стремят да разработват нови продукти и услуги, както показва проучването.

Въпреки че е прекалено рано да се направят окончателни изводи, резултатите от проучването не показват, че генеративният изкуствен интелект ще доведе до глобално намаление на заетостта. Повече ръководители дори споделят, че увеличават броя на служителите си заради генеративния изкуствен интелект, в сравнение с тези, които ги съкращават (17% срещу 13%), според анкетата.

„Резултатите от проучването подчертават важна тенденция – бизнес лидерите по света са позитивно настроени за бъдещето, но също така осъзнават необходимостта да преосмислят начина, по който генерират, доставят и оценяват стойността на бизнеса, който управляват“, заяви Мохамед Канде, председател на глобалната мрежа на PwC.

„Генеративният изкуствен интелект, геополитическите напрежения и климатичните промени променят радикално начина, по който функционира икономиката. Формират се нови бизнес екосистеми, трансформиращи конкуренцията и развитието на компаниите. Ръководителите трябва незабавно да предприемат действия и да вземат решителни решения относно бизнес стратегиите си, като имат предвид човешките ресурси, въглеродния отпечатък, веригата за доставки и общото преосмисляне на бизнес модела“, добавя Канде.

„Позитивно е да видим, че бизнес ръководителите отбелязват предварителни предимства от генеративния изкуствен интелект и оптимизмът остава висок. Една трета от анкетирани заявяват, че той е допринесъл за повишение на приходите и печалбите през изминалата година, а половината очакват, че инвестициите си в изкуствен интелект ще увеличат печалбите през следващата година“, коментира Снежана Илиева, директор в PwC за Изкуствен интелект и машинно обучение за Южна и Източна Европа. „Въпреки това, недоверието остава значима пречка пред внедряването на изкуствен интелект. За да се справят с това предизвикателство, ръководителите трябва да управляват процеса на промяна и да приемат добре планиран и усъреден подход“, добавя тя.