Очаква се новото водопроводно трасе на българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“ да бъде завършено през този полярен сезон, каза в интервю за БТА доц. Борис Цанков – консултант по изграждането на водопровода.
„Считам, че за месецa, в който ще бъда на базата, ще успеем да завършим трасето, но всичко зависи от метео условията. Миналата година изградихме и пуснахме в експлоатация около 300 метра тръбопровод, сега ни предстоят още около 150, които са в много тежък и стръмен терен. Ще се налага много сериозно укрепване, най-вероятно и с химически анкери. Надяваме се да ни стигнат времето и силите“, каза доц. Цанков.
Той обясни, че това, което е започнато през миналата година, е изграждането на трасе от топлоизолирани тръби с диаметър ф63 мм, което, от една страна, повишава налягането при водочерпните прибори, а от друга, по-големият диаметър предотвратява честото замръзване на водата в тръбите. Преди започването на проекта, водоснабдяването на базата е било неустойчиво, посредством маркучи с малък диаметър, с метални снадки между отделните звена, които замръзвали при падане на температурите.
Идеята на водоснабдителния проект е да се осъществи непрекъснато движение на водата дори през нощта, когато няма консумация. Предвижда се водата от водопровода да пълни резервоарите на новия лабораторен корпус, които след напълване ще преливат към океана и по този начин ще се осигури непрекъснатото движение на водата в тръбите, каза доц. Цанков.
„Базата съществува заради научните изследвания, които се извършват в нея, но за да има научни изследвания, трябва да има инфраструктура. Водоснабдителната част от нея е важна. За да могат учените да водят комфортен живот, те трябва да имат постоянен достъп до питейна вода“, посочи доцентът.
Според инж. Цанков с новоизградената ВиК система базата ще функционира по-безпроблемно. В края на миналата година той е посетил испанската база „Хуан Карлос 1“, за да види как е направена тяхната водоснабдителна система. Концепцията била същата – водата се намира в постоянно движение, което предотвратява замръзването.
Материалите за водопровода са изцяло дарени от фирми доставчици, които с удоволствие помагат на базата, добавя в заключение Борис Цанков.
Това е третото участие на доц. Цанков в антарктическите експедиции. По време на първите две експедиции той се е запознал с теренните условия и водоизточниците и дал експертното си мнение за трасе и нивелета, изградена е първата част на водоснабдителната система. За тази експедиция се планира трасето да бъде продължено до новостроящия корпус и да се осъществи непрекъснатото движение на водата.
Третата група от 33-тата антарктическа експедиция, част от която е и кореспондентът на БТА Милена Островска, пристигна на остров Ливингстън на 16 януари.
БТА има Национален пресклуб на кораба и в българската антарктическа база “Св. Климент Охридски” и изпраща свой кореспондент за трета поредна година, за времето на плаването за научни изследвания на Антарктида на българския военен научноизследователски кораб “Св. св. Кирил и Методий” и в българската антарктическа база “Св. Климент Охридски” на остров Ливингстън. Материалите на кореспондента на БТА Милена Островска ще бъдат със свободен достъп в специалната тематична рубрика на български и английски език # България – Антарктида / Bulgaria – Antarctica и ще могат свободно да се използват от всички медии с позоваване на БТА.