Начало Водещи Световните коментари за назначаването на новото българско правителство

Световните коментари за назначаването на новото българско правителство

59
Печат, медии
Снимката е илюстративна
Снимка: БТА

Вчера най-накрая България се сдоби с редовно правителство. 125 народни представители гласуваха „ЗА“, предложеният от ГЕРБ-СДС кабинет с премиер Росен Желязков. Съставът му беше договорен след преговори, завършили със споразумение между ГЕРБ-СДС, БСП – Обединена левица и „Има такъв народ“. Темата, че България има редовно правителство, след седми поред предсрочни парламентарни избори беше коментирана и в западния печат.

Българският парламент одобри кабинет, ръководен от Росен Желязков, бивш председател на парламента, слагайки край на продължилите месеци преговори за съставяне на коалиционно правителство, пише в свой материал агенция „Ройтерс“.
Дясноцентристката партия ГЕРБ спечели предсрочните избори през октомври, седмите, проведени в балканската държава за четири години, но трябваше да води тежки преговори с останалите  политически партии, продължили повече от два месеца, за да състави правителство.

„Ройтерс“ припомня, че България, която е най-бедният член на Европейския съюз и една от най-корумпираните държави, е измъчвана от поредица от краткотрайни правителства, откакто протестите срещу корупцията през 2020 г. свалиха от власт управляващата партия ГЕРБ. Страната, която е членка на НАТО се нуждае от политическа стабилност, за да ускори навлизането на средства от ЕС в забуксувалата си инфраструктура и да я тласне към приемане на еврото.

Брюкселското издание „Политико“ акцентира върху думите на новоизбрания премиер Росен Желязков, който заяви, че приоритетите на неговото правителство ще включват защита на върховенството на закона и гарантиране на присъединяването на България към еврозоната.

„Поздравявам Росен Желязков за избора Ви за министър-председател на България“, написа в социалните мрежи председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. „Очаквам с нетърпение да работя с вас за една процъфтяваща България в силна и обединена Европа. Оценявам също вашата подкрепа за нашата смела съседка Украйна.“

Председателят на Европейския съвет Антонио Коста каза: „Пожелавам ви успех и очаквам с нетърпение да работим заедно по силна проевропейска програма в полза на всички българи.“

„Евронюз“ отбелязва, че партия ГЕРБ избра Желязков пред лидера си Бойко Борисов, който ръководи три правителства между 2009 и 2021 г. Третият му кабинет подаде оставка след мащабни антикорупционни протести.

ГЕРБ завърши първи на изборите през октомври миналата година, но спечели само 69 ​​места в 240-местното Народно събрание.

Желязков каза, че партията му е направила „необходимите компромиси“, като се е справила с идеологическите различия с двамата си коалиционни партньори: проруската социалистическа партия (БСП) и популистката група „Има такъв народ“ (ИТН).

Въпреки че коалицията има по-малко депутати от необходимия брой за мнозинство, тя беше одобрена благодарение на подкрепата на малка етническа турска партия, която подкрепи коалицията, без да е част от нея.

Новото правителство е доминирано от бивши министри и служители на ГЕРБ, които получиха 11 министерски кресла, а БСП и ИТН имат по четирима министри, пише още „Евронюз“.

„Откакто масови протести срещу корупцията принудиха Борисов да подаде оставка през 2021 г., в бедната балканска страна се произведоха седем предсрочни вота“, пише Франс прес. „Консервативната партия ГЕРБ на Борисов стана първа на последните избори през октомври, а вчера обяви, че е успяла да се споразумее със социалистите и една дясна партия за съставяне на правителство с подкрепата на фракция на турското малцинство“, продължава агенцията. „ГЕРБ си осигури споразумението, след като 65-годишният Борисов се отказа от първоначалното си настояване да заеме премиерския пост за четвърти път и вместо това посочи за премиер бившия председател на парламента Росен Желязков“, пише още АФП.

„София си осигури дългоочакваното пълноправно присъединяване към Шенгенската зона за безвизово пътуване от 1 януари, но все още трябва да гарантира ценова стабилност, за да кандидатства за присъединяване към еврозоната от 2026 г.“, коментира АФП. Модернизацията на армията и подобряването на съдебните процедури също са сред приоритетите на новото правителство, отбелязва френската новинарска агенция.

Германската агенция ДПА пише, че в България е сформирано „необичайно коалиционно правителство, обединяващо прозападни, проруски и популистки сили“. „Премиерът Росен Желязков защити коалицията, като подчерта спешната необходимост България да излезе от продължителната политическа криза. Освен това беше получена и подкрепата на партия, представляваща етническите турци в България, за да се осигури ефективно мнозинство в парламента“, отбелязва ДПА.

След като премина през седем парламентарни избора само за три години и половина, България, която е член на ЕС, е изправена пред неотложни предизвикателства, прогнозира германската агенция. Основните приоритети на новото правителство включват приемането на балансиран държавен бюджет за 2025 г., ускоряване на прехода на страната към еврото и ускоряване на усвояването на средствата от плана за възстановяване на ЕС. Укрепването на върховенството на закона и повишаването на енергийната сигурност също са ключови цели, обобщава ДПА.

Източници: AFP, DPA, Euronews, Politico, Reuters, БТА.

Още за България в международния новинарски поток – четете тук