Властите в Южна Корея арестуваха временно отстранения чрез импийчмънт президент Юн Сук-йол по обвинения в метеж във връзка с обявеното от него на 3 декември миналата година военно положение, съобщиха следователи, цитирани от Ройтерс и БТА.
Към 7:30 ч. местно време тази сутрин десетки полицейски служители влязоха в комплекса с резиденцията в центъра на Сеул, като преодоляха барикада, за да изпълнят заповедите за задържане на Юн и за претърсване на резиденцията. Те успяха да влязат в резиденцията с помощта на стълби след продължили около два часа и половина опити.
Първоначално разследващите бяха блокирани от президентската служба за сигурност, която беше оформила барикада от автомобили близо до входа. Пътят им беше препречен и от група депутати от управляващата Партия на народната власт и адвокатите на Юн Сук-йол.
Някои от следователите се опитаха да стигнат до комплекса по близка пътека.
Междувременно полицията предупреди, че всеки опит да се възпрепятства изпълнението на заповедите може да доведе до арест.
Пред резиденцията се стекоха много хора, като по първоначална оценка на полицията там е имало към 6500 поддръжници на президента.
Полицията изпрати около 3000 служители, за да осигури достъп до комплекса, като между следователите и поддръжниците на Юн се стигна до физически сблъсъци. На мястото на инцидента са пристигнали пожарникари, посочва Йонхап.
Малко по-късно автомобилен кортеж напусна президентската резиденция, където Юн се укриваше от седмици зад огради от бодлива тел, пазен от малка „армия“ от лични охранители.
Юн Сук Йол определи разследването като незаконно, но заяви, че се е съгласил да бъде разпитан от следователите, за да се предотврати опасността от кръвопролития.
Основната опозиционна партия окачестви ареста на Юн като първа крачка към възстановяване на демокрацията и върховенството на закона, отбелязва южнокорейската осведомителна агенция Йонхап.
Обявеното от Юн Сук-йол военно положение в началото на декември хвърли в смут южнокорейците и предизвика безпрецедентни политически сътресения в страната, смятана за една от най-жизнените демокрации в Азия. На 14 декември законодателите гласуваха за импийчмънт и временното отстраняване на Юн от длъжност.
Понастоящем Конституционният съд обсъжда дали да потвърди импийчмънта и да го отстрани окончателно от поста.