Начало Култура Поредица от лекции за Стария завет провеждат преподаватели от Великотърновския университет пред...

Поредица от лекции за Стария завет провеждат преподаватели от Великотърновския университет пред енориашите на храм „Свети Мина“

34
Поредица от лекции за Стария завет провеждат преподаватели от Великотърновския университет пред енориашите на храм „Свети Мина“

Преподаватели от Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“ провеждат серия лекции за старозаветната глава за енориите на храм „Свети Мина“ в град Велико Търново. Лектори на събитието са бившият декан на Православния богословски факултет проф. д-р Димитър Попмаринов и главният асистент д-р Стефка Кънчева от Катедра „Библейско и систематическо богословие“ в същия факултет.

Тази инициатива започна с енориите на храм „Свети Мина“ в началото на учебната година. Лекторите разглеждат основни теми от сферата на старозаветните изследвания, библейската история и въвеждането в Свещеното писание на Стария завет, включително божественото вдъхновение, откровението и формирането на канона. Лекциите се провеждат всяка неделя след литургията и плановете са те да продължат до края на учебната година.

Темата на последната лекция е за цар Соломон, построяването на Соломоновия храм, разпадането на царството след смъртта на владетеля и Вавилонското пленение от VI век пр. Хр.

Д-р Кънчева сподели за днешния ден, в който честваме паметта на св. Татяна Римска и св. Сава Сръбски.

Св. Татяна Римска е мъченица от III век, която е претърпяла страдания в Рим, споменава преподавателката. Това е периодът на гоненията, характерен за ранните години на християнството. Интересно е, че не само при нея, но и при мнозина други мъченици, са се случили чудеса, които са придружавали тяхната мъченическа жертва, дори след ужасни страдания. След многото мъки, тя се е възстановила бързо, което накарало някои от нейните мъчители да повярват в Бога, а други да платят с живота си. В крайна сметка, св. Татяна и нейният баща били обезглавени.

Св. Сава Сръбски е един от патриарсите на сръбската църква по време на Средновековието. В една студена зима той посещава старопрестолния Търновград, но зачинва и умира; след смъртта си, той е погребан в църквата „Свети 40 мъченици“. По-късно сърбите вземат неговите мощи, но гробът му във Велико Търново се почита като светиня и годишно много сръбски туристи и почитатели го посещават, посочва д-р Кънчева.