Иницииран е конкурс за деца и младежи в областта на литературата и изобразителното изкуство, посветен на живота на Матей Преображенски, със съдействието на Регионалното управление на образованието и Регионалната библиотека „Петко Р. Славейков“ във Велико Търново.
Темата на този годишен конкурс „Моят роден град“ е във връзка с 150-годишнината от смъртта на Матей Преображенски – известен български просветител, който е бил близък сътрудник на Васил Левски. Участие могат да вземат индивидуално или в екип ученици от 7 до 18 години (от 1 до 12 клас) от град Велико Търново. Участниците ще бъдат разделени на три възрастови групи: от 7 до 10 години (1-4 клас), от 11 до 14 години (5-7 клас) и от 15 до 18 години (8-12 клас).
Всеки участник може да изпрати до две поетични творби, една прозаична до три стандартни страници и ако включва рисунки – една живописна или графична творба без паспарту и рамка, до 7 март (важна е дата на предаване или пощенското клеймо).
Произведенията ще бъдат оценявани от журито на 11 и 12 март, а победителите ще получат наградите си на 20 март в Регионалната библиотека във Велико Търново. Победителските творби ще бъдат публикувани на уебсайта на библиотеката, включени в изложби през годината и включени в бъдещи печатни материали с образователна цел.
Класираните произведения няма да бъдат връщани на участниците и ще бъдат съхранявани в Отдел „Изкуство“ на библиотеката, докато творбите, които не отговарят на условията, няма да бъдат оценявани.
БТА напомня, че на 1 ноември миналата година бяха отбелязани 196 години от раждането на Матей Преображенски.
Матей Преображенски, наричан от съвременниците си „Миткалото“, е бил образовател, апостол, лечител, основател на първите зеленчукови кооперации и автор на Вечния календар, нарисуван през 1850 година. Той е бил важна личност от българското Възраждане и участник в Първата българска легия, също като Васил Левски.
Реставрираният стенопис на Матей Преображенски, наречен „Вечният календар“, е една от експонатите на постоянната експозиция в Историческия музей в Павликени. Тя е била изложена на видно място в Началното училище (Читалище) в Михалци, като основната й функция е била да улеснява разбирането на датите на движещите се църковни празници, периодите на постите и разпределението на празничните и делнични дни.