Начало Новини АНА-МПА: Минойският дворец във Фестос ще получи нови защитни навеси и ще...

АНА-МПА: Минойският дворец във Фестос ще получи нови защитни навеси и ще стане достъпен за хора с увреждания

24
АНА-МПА: Минойският дворец във Фестос ще получи нови защитни навеси и ще стане достъпен за хора с увреждания

Подобрения на археологическия обект Фестос на остров Крит ще защитават археологическите останки от атмосферните условия и ще създадат по-добър достъп за хора с увреждания, съобщи гръцкото Министерство на културата в сряда, предаде АНА-МПА специално за БТА.

Според съобщението проектите са изцяло финансирани от Регионалната оперативна програма „Крит“ по Националната стратегическа референтна рамка 2021 – 2027.

Централният археологически съвет одобри докладите за стабилизиране и реставрация на останките на обекта южно от град Ираклион, като се заменят навесите върху откритите археологически части, които са изградени през 60-те години на 20-и век, и се укрепят склоновете на минойския дворец, особено срещу наводнения.

Както каза министърката на културата Лина Мендони, „минойският дворец във Фестос, вторият най-важен дворцов комплекс на Крит, е голям археологически обект с високо туристическо значение, който е включен в досието на кандидатурата на Гърция за комплексна регистрация на минойските дворци в Списъка на паметниците на световното наследство на ЮНЕСКО през 2025 г.“

Мендони каза, че проектът за подобряване на достъпността за хора с увреждания вече се реализира от министерството чрез програмата „Крит 2021 – 2027“ и има бюджет от 2,5 млн. евро.

Историята на обекта

Хълмът, на който е построен дворецът, е обитаван непрекъснато от IV хилядолетие пр.Хр. до II в. пр.Хр. Старият дворец е построен между 1900 и 1700 г. пр.Хр. и към края на Стария дворцов период има площ от почти 9000 кв.м. Той е разрушаван два пъти от земетресения и отново изграждан, като останките на три последователни строителни периода са добре запазени и видими в югозападната част под навеса (със стени високи до 6 м).

Новият дворец е построен на по-високо място след пълното разрушаване на предшественика си около 1700 г. пр.Хр. Новият дворец е обитаван непрекъснато до средата на XV в. пр.Хр., когато е напълно разрушен. Градът около него продължава да бъде обитаван, като преживява разцвет през геометричната епоха (810 – 700 г. пр.Хр.) и през елинистическата епоха (323 – 67 г. пр.Хр.). Около 150 г. пр.Хр. самият град Фестос е изцяло разрушен.

Разкопките започват през 1900 г. от италианските археолози Федерико Халбхер и Луижди Перниер, постедният от които открива Фесткия диск (глинен диск с отпечатани символи, значението на които остава енигматично – б.ред.). Разкопките на Новия дворец са завършени през 1909 г., а работата на обекта продължава спорадично до пълното ѝ възобновяване през 1950 г. от Доро Леви, който разкопава Стария дворец преди да завърши разкопките през 1971 г.

(Това е новина от деня в Гърция, избрана от агенция АНА-МПА за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Гърция да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)