През 2025 година софтуерните агенти с изкуствен интелект ще променят начина, по който работим и живеем. Те ще повишат производителността и ще автоматизират задачи, което ще опрости работните процеси и ще ни позволи да се фокусираме върху по-важни дейности. Това е виждането на „Майкрософт“ за въздействието на ИИ в работните среди. След напредъка през 2024 г., технологичната компания предвижда шест ключови тенденции за 2025 година.
Интелигентните ИИ модели ще усъвършенстват способностите си и ефективността
ИИ моделите ще станат по-бързи и по-добре подготвени за специфични нужди. Те ще решават сложни задачи в различни области като наука, право и медицина, предоставяйки инструменти за анализ на договори, генериране на код и управление на работни процеси.
Софтуерните агенти с ИИ ще преобразят работното място
Тези агенти ще променят работната среда, като се справят с рутинони и сложни задачи от решаване на ИТ проблеми до оптимизация на процесите. Инструментите ще позволят на разработчиците и потребителите без техническо знание да създават софтуерни агенти, което ще увеличи колаборацията и ефективността на работното място.
Инструментът „Копилот“ ще представлява ключова точка за „Майкрософт“
Агентите „Копилот“ ще направят ежедневието по-продуктивно, като организират задачите по приоритет, обобщават новините и предоставят визуална помощ. Те ще имат функционалност за интерпретиране и обсъждане на онлайн съдържание, което ще повиши ангажираността и продуктивността на потребителите.
Устойчиво развитие в областта на ИИ
Зеленият ИИ ще продължи да напредва, чрез изграждане на центрове за данни, които използват безводни методи за охлаждане и се захранват от възобновяеми източници на енергия като вятър, геотермални, ядрени и слънчеви.
Персонализиран и отговорен ИИ
Организациите ще имат по-голям контрол върху използването на ИИ чрез инструменти за персонализиране на филтри, управление на съдържанието и въведение на защитни мерки.
Научни постижения, базирани на ИИ
Изкуственият интелект ще бъде двигател на иновациите в науката, устойчивото развитие и здравеопазването. ИИ ще ускори научните изследвания и иновациите – от предсказване на времето до откриване на нови лекарства. През 2025 година се очаква ИИ значително да увеличи производителността при справянето с предизвикателства като изменението на климата и общественото здраве.
Според „Майкрософт“, ние сме на прага на ново взаимодействие между ИИ моделите и софтуерните агенти. Те прогнозират, че взаимодействието помежду им ще нарасне през 2025 година. Хората и организациите ще могат да избират или разработват ИИ модели, които отговарят на техните специфични нужди, отваряйки нови възможности за иновации и влияние.
Използването на генеративен ИИ се е увеличило от 55% през 2023 г. до 75% през 2024 г. според данните на „Майкрософт“. Организациите са получили върнати 3,70 щ. д за всеки инвестирани 1 долар. Прогнозира се, че приносът на ИИ към БВП на Европа ще достигне 2,7 трилиона щ. д. до 2030 г., като внедряването му се ускорява, а бизнесите получават стойност само за 13 месеца,“ посочват от „Майкрософт“.
Трансформацията чрез ИИ продължава да продължава, тъй като организациите активно го внедряват и преосмислят оперативните си модели, създавайки нова стойност. Персонализираните асистенти помагат на потребителите да управляват големи обеми информация на работното си място, според компанията.
„Изкуственият интелект продължава да напредва и 2025 г. ще бъде особено важна година за революционни промени“, коментира Калин Димчев, мениджър за региона на Адриатическо море в компанията. „Софтуерните агенти с ИИ със своя подобрена памет и разсъждателни способности, ще променят процесите в различни индустрии, като дават възможност на хората да взаимодействат по-интелигентно и ефективно с технологиите. Важно е да обсъдим как да определем границите на автономността на софтуерните агенти и как да гарантираме човешки контрол, за да се гарантира, че тези напредъци са отговорни и включващи.“