В последно време западните медии обсъждат разследването на катастрофата на азербайджанския пътнически самолет „Ембраер“, който се разби в Актау, Казахстан, на 25 декември, отне живота на 38 души.
Според изданието „Ню Йорк Таймс“ всичко повече внимание се насочва към ролята на руската противовъздушна оборона. Руските авиационни власти твърдят, че самолетът е бил ударен от стадо птици, но много експерти оспорват тази версия, като посочват наранявания на фюзелажа, наподобяващи следи от огън, споменава журналистът Иван Нечепуренко.
Полетът на азербайджанския самолет от Баку за Грозни се осъществявал в контекст на дронове и нарушения, а самолетът бил в активна защита от руските противовъздушни системи, показва информацията на „Ню Йорк Таймс“.
Източници от Азербайджан цитират Нечепуренко, който твърди, че зенитно-артилерийската система „Панцир-С“ е причинила повреди на самолета. Медията „Калибър“, свързана с правителството на Азербайджан, също поддържа версията за участието на руската ПВО.
Портпаролът на Русия Дмитрий Песков предупреждава да не се вземат спешни заключения, докато разследването е в ход, отбелязва „Ню Йорк Таймс“.
Информация от „Флайтрадар24“ показва, че преди инцидента самолетът е бил електронно блокиран близо до Грозни и временно прекъснал излъчването на данни. Наблюденията сочат, че самолетът имал проблеми с височината си, а изображенията от инцидента показват „просветлени от пробив“, съобщава „Ню Йорк Таймс“.
На борда на самолета били 67 души, включително екипаж от петима, така че разследванията водят в Азербайджан, Русия и Казахстан. Производителят на самолета, „Ембраер“, съвместно с военния корпус на Бразилия, също провежда изследване на инцидента, посочва изданието, акцентирайки, че полетът бил пренасочен към Махачкала поради мъгла.
Сомненията на авиационните експерти и военните анализатори възникват от активни военни действия в региона на полетната траектория и от публикуваните видеозаписи от оцелелите, подчертава „Ню Йорк Таймс“. В района на Грозни често се наблюдават въздушни сблъсъци, свързани с дронове от Украйна и руската ПВО.
Компанията за авиационна сигурност „Оспри“ информира, че вероятно самолетът е пострадал от руската ПВО поради „грешна идентификация“, подчертава изданието.
Друг източник, „Вашингтон Пост“, отбелязва, че екипажът бил принуден да промени маршрута си с 500 километра до Грозни. Спекулациите за причините на катастрофата се увеличават по време на разследването, съобщава изданието.
„Уолстрийт Джърнъл“ се фокусира върху украинската позиция, която отхвърля алтернативни версии и твърди за роля на руската ПВО в инцидента. По думите на Матю Лъксмур и Бенджамин Кац, напрежението по този повод вероятно ще се засили.
Андрий Коваленко от украинския Център за борба с дезинформацията уверява в платформата „Екс“, че огънят от руската ПВО е причина за инцидента. Тази позиция е цитирана и в статията на „Гардиън“, заедно с мнението на американски представител за възможно вмешателство на руската армия.
„Гардиън“ коментира изявлението на председателя на казахстанския Сенат Маулен Ашимбаев, който счита, че твърденията за руска намеса не са доказани и не са етични. Вчера американски източник заяви на Ройтерс, че има индикации за намеса на руската ПВО, допълва британският вестник.
„Никой не предполага, че става въпрос за умишлен акт. Въпреки това, Баку очаква от Москва признание за сбиването на азербайджанския самолет“, коментира неназован източник на Ройтерс, според „Гардиън“.
Вестникът представя видео от руската армия, което показва повреди върху самолета, приличащи на следи от огън или снопчета. Там се поддържа и мнението, че тези увреждания вероятно не са причинени от сблъсък с птици.
„Гардиън“ цитира казахстанския авиационен експерт Серик Мухтибаев, който посочва, че при наскок на височина сблъсък с птица е почти невероятен. Информацията от „Флайтрадар24“ показва сложна траектория на самолета преди инцидента, изтъква вестникът.
Другият британски вестник, „Индипендънт“, се съсредоточава върху руския отговор, който омаловажава спекулациите за вмешателство на ПВО. Министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров призова за спокойствие, отбелязва изданието.
В „Индипендънт“ са включени и коментарите на украинския представител Коваленко, който смята, че признаването на отговорността за огъня от руските ПВО е неудобно за много държави и може да доведе до опити за замъгляване на истината, включително за поврежданията на самолета.
Във френския вестник „Монд“ се подчертава, че „много неща остават неясни след катастрофата на азербайджанския самолет в Казахстан“.
Черната кутия на самолета беше намерена в деня на катастрофата, а казахстанските органи започнаха разследване за „нарушения на правилата за безопасност на въздухоплаването“, докато прокуратурата на Азербайджан също е включена в разследването, посочва вестникът, подчертавайки, че „всички версии се разглеждат“ и се извършват необходимите експертизи.
В „Монд“ разговаря бившият директор на френското Бюро за разследване и анализи, Жан-Пол Троадек, който отбелязва, че „голямото неизвестно“ в случая е траекторията, явена от самолета.
Прессъобщението на руската гражданска авиация, „Росавиация“, посочва, че „неотложната ситуация на борда накара командира на полета да пренасочи самолета към летището в Актау“.