Главната опозиционна партия в Южна Корея заплашва с импийчмънт на временния президент Хан Док-су, ако не се осъществи закона за създаване на специална комисия за разследване на случая с военното положение от бившия президент Юн Сук-йол. Това информира Ройтерс.
Хан пое длъжността след отстраняването на Юн от парламента на 14 декември, а Конституционният съд ще окаже решение по искането за импийчмънт.
Опозиционната Демократична партия, която има мнозинство в парламента, подкрепи законопроекта за създаване на специална комисия, която да обвини консерватора Юн в метеж и да разследва скандалите с неговата съпруга.
Партията твърди, че Хан е бил съучастник в опитите за въвеждане на военно положение и ако не одобри закона до утре, ще отправи искане за импийчмънт.
Лидерът на Демократичната партия Пак Чан-де заяви, че отлагането на закона ще покаже неспособността на премиера да спази конституцията и се равнява на подкрепа за метежника.
Хан е технократ с 30 години опит в политиката, работил с различни президенти. Беше назначен за премиер от Юн през 2022 година.
Скоро Хан изрази съжаление за неуспеха си в предотвратяването на военното положение от Юн.
Освен това, Пак обвини Юн в блокиране на процеса в Конституционния съд, като отказва да се яви на разпити.
„Всяко забавяне на разследването и импийчмънт процедурата е продължение на метежа и заговорничене“, допълни Пак.
Съвместният разследващ екип направи нов опит да призове Юн на разпит на 25 декември, но не е ясно дали той ще се яви.
Ръководителят на разследването У Джонг-су разкри, че полицията се опитва да влезе в офиса на Юн за събиране на доказателства, но не е допусната от охраната. Изпратила е искане за запазване на доказателства, включително защитен телефонен сървър.