Според изследване на работната сила за 2023 година, 79,1% от българите на възраст между 50 и 74 години са спрели да работят след като са се пенсионирали, 16,7% продължават да работят, а 4,2% не са били заети при навършването на пенсионната възраст. Информацията е предоставена от Националния статистически институт (НСИ) и може да се намери в модул „Пенсиониране и участие на пазара на труда“. Резултатите са публично достъпни на уебсайта на НСИ и са финансирани от Европейската комисия.
Според Евростат, през 2023 г., само 13% от пенсионерите продължават да работят, докато 64,7% не са заети. Най-голям процент работещи пенсионери се наблюдава в Естония, Латвия и Литва, докато най-ниските стойности са в Румъния, Гърция и Испания.
Този текст разкрива също и различни мотивации за работа след пенсиониране, като финансовите нужди са основна причина за работа в някои държави, докато удоволствието и социалната активност са ключови мотиватори в други.
България се изправя пред демографски предизвикателства, като спадът на населението до 2070 г. налага обновяване на пенсионната система. Представителите на поколението Т имат различни перспективи за пенсионирането, но се сблъскват също и с икономически предизвикателства, които променят тяхното възприятие за пенсионния живот. Те очакват подкрепа от работодателите си и вярват в постоянството на усилията за постигане на заслуженото им уважение и зачитане.