Космическият телескоп на НАСА „Джеймс Уеб“ е забелязал млада галактика, която се намира в начален етап на формирането на Вселената. Това откритие дава уникална възможност на астрономите да разберат как е изглеждал Млечният път в ранните си дни, предават Ройтерс и ДПА.
Галактиката е именувана Firefly Sparkle.
Научниците считат, че галактиката е създадена на времето, когато Вселената е била само на около пет процента от сегашната си възраст, т.е. около 600 милиона години след Големия взрив, който е дал началото на всичко в космоса. Firefly Sparkle се състои от около 10 милиона звезди с размери на Слънцето, както и две по-малки галактики като съседи. В нея има десет гъсто населени звездни купове – осем в центъра и два на ръкава. Видимата част на галактиката се простира на около 1000 светлинни години. Това е разстоянието, което светлината преминава за една година – 9,5 трилиона километра, отбелязва Ройтерс.
Firefly Sparkle се смята, че е формирана между 100 и 400 милиона години преди наблюдението от „Джеймс Уеб“.
„Млечният път започва да се формира много рано в историята на Вселената, вероятно по същото време, когато се създава и Firefly Sparkle“, споделя астрономът Ламия Моула от колежа „Уелсли“ и Центъра по астрономия, космически науки и астрофизика в Бангладеш, която е съавтор на изследването, публикувано в списание „Нейчър“.
„Наблюдението наистина ни дава възможност да видим как са изглеждали галактиките като нашия Млечен път в началото си. Чрез симулации и статистически методи установихме, че масата на Firefly Sparkle отговаря на това, което бихме очаквали от предшественик на Млечния път в толкова ранен период. В този момент галактиката е била приблизително 10 000 пъти по-малка от нашия сегашен Млечен път, което е типично за галактиките в този период“, казва Моула.
Firefly Sparkle се намира на около 6500 светлинни години от по-близката галактика до нея и на около 42 000 светлинни години от другата. Тези три галактики ще могат да се поберат в сегашния Млечен път, който е около 100 000 светлинни години, отбелязва Ройтерс.
„След като е била създадена, Млечният път е продължил да расте и да се развива чрез сливания с други галактики и непрекъснато образуване на звезди, докато Firefly Sparkle е в начален етап на своето формиране“, казва астрономът и съавтор на изследването Артейк Айър, стипендиант на НАСА по програма „Хъбъл“ в Колумбийския университет в Ню Йорк.
„Съвременните теории и симулации предполагат няколко възможни механизми за формирането на звездите от газ в екстремални условия на ранната Вселена. Нашето проучване предлага доказателства, че тези галактики могат да се създадат чрез формиране на големи звездни клъстери в райони с високо налягане и плътност, които по-късно се сливат или нарастват заедно във времето“, допълва Айър.
Звездните купове имат различни цветове, което указва, че не всички са се образували едновременно. По-горещите и по-младите звезди изглеждат сини, докато по-старите са червени.
„Джеймс Уеб“ е в състояние да наблюдава галактики, създадени в първите няколко стотин милиона години след Големия взрив преди 13,8 милиарда години, отбелязва Ройтерс.
Firefly Sparkle е една от най-ранните малки галактики, наблюдавани досега с помощта на гравитационна леща.
„В това изследване галактическият куп на предния план увеличава светлината от Firefly Sparkle с до 16-26 пъти, което позволява да се видят детайли, които обикновено биха били твърде далечни, за да бъдат уловени“, споделя Айър, цитиран от Ройтерс.