Швейцария планира да поднови своите бункери, създадени за защита от ядрени заплахи, които са станали остарели, но вече се смятат за важен ресурс в епохата на глобалната несигурност, съобщи Ройтерс.
Според закона, приет през 1963 г., Швейцария надхвърля много от своите съседи, като осигурява място в бункер за всеки от деветте милиона жители на страната, включително чужденци и бежанци, за защита от въздушни нападения и радиация.
„През следващите години Конфедерация Швейцария планира да премахне някои от изключенията в действащите правила и да обнови част от старите бункери“, сподели Луи-Анри Делаража, ръководител на службата за гражданска защита в кантон Во, в интервю за Ройтерс.
Швейцарското правителство започна консултации по въпроса през октомври, за да осигури „устойчивост на страната в случай на военен конфликт“. За обновяването на старите съоръжения ще бъдат инвестирани 220 милиона швейцарски франка (приблизително 250 милиона долара).
„Не се подготвяме за война. Това не е нашият лозунг. Просто е важно да поддържаме бункерната мрежа, за да гарантираме функционалността й“, добави Делаража.
Швейцария поддържа неутралитет от 1815 г., като отказва участие в остри военни конфликти. Страната е била окупирана от Франция през 18-ти век и е преживяла въздушни атаки по време на Втората световна война, информира Ройтерс.
Делаража разкри, че след инвазията на Русия в Украйна през 2022 г., много обезпокоени граждани се обръщат към тях за информация относно бункерите.
„Внезапно станахме много търсени. Хората питат: къде са бункерите, какво е моето място, е ли моят бункер готов“, разказа Делаража. „В Швейцария сме предпазливи“, допълни той. „Съществува стара латинска поговорка: ‘Ако искаш мир – готви се за война’,“ заключи ръководителят на службата за гражданска защита в кантон Во.