Германия създава приложение, което да помогне хората да намерят най-близкия бункер при нападение. Швеция раздава 32-странична брошура с името „Ако настъпи криза или война“. Над половин милион финландци вече са свалили ръководство за готовност при извънредни ситуации.
Въпреки че за мнозина перспективата за по-голям конфликт в Европа изглежда далечна, някои страни приемат сериозно заплахата и вземат мерки, за да подготвят населението, както каза министърът на отбраната на Германия Борис Писториус, цитиран от британския вестник The Guardian.
Напрежението в балтийския регион се повиши след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, което накара Финландия и Швеция да променят неутралитета си и да се присъединят към НАТО.
Въоръженият капацитет е важен, но и гражданите трябва да бъдат готови.
Живеем в несигурни времена. В световен мащаб водят въоръжени конфликти, а тероризмът и кибератаките са често сред заплахите, описани във въведението на шведската брошура.
Текстът на брошурата приканва всички да участват в колективната устойчивост и да защитяват независимостта на страната в случай на нападение. Достъпна на английски, брошурата на Швеция предлага съвети и информация по редица теми, включително предупреждения за гражданите, убежища срещу въздушни атаки, цифрова сигурност и основни умения за извънредни ситуации.
Шведите имат дълга традиция в издаването на публични информационни брошури:
първата такава е пусната през Втората световна война. Новите съвети включват теми като предупреждение за системите, укритията, цифровата сигурност и как да се грижим за себе си в случай на криза.
Текстът съветва населението да има достатъчно вода, храна, топли дрехи, батерийно захранване за радио, както и лесно приготвима храна с високо съдържание на енергия. Реакциите на жителите на Швеция са разнородни.
32-годишният Джони Шамун смята, че е добре да са подготвени, но темата не се разглежда сериозно в обществото.
Муна Аян, професионален здравен работник, е тревожена от липсата на готовност на много хора в Швеция.
След като е преживяла война в Сомалия, тя разбира какво означава конфликт и е решена да бъде подготвена. Сред хората от сблъсъка, говоренето за война предизвиква травматични спомени.
Фатума Мохамед от Стокхолм споделя, че в бедните райони на страната много семейства не разполагат с достатъчно храна и други ресурси. Тя призовава за повече лична информация за готовността на гражданите.
В Норвегия, Дирекцията за гражданска защита раздава подобни брошури, които предоставят информация за подготовка на населението в случай на различни кризисни сценарии.
Норвегийската брошура предлага съвети за запасяване на храни за поне една седмица, основни лекарства и подготовка за различни възможности, включително военен конфликт.
А в Финландия, онлайн ръководството „Подготовка за инциденти и кризи“ предлага информация и съвети за справяне с различни ситуации. Финландците са предизвикани да тестват своите умения и да съхраняват запаси за 72 часа.
Фокусът на Германия е върху увеличаването на броя на бункерите и защитните убежища, като дори се работи по мобилно приложение за геолокация. Специалистите предвиждат, че Русия може да извърши атака в рамките на следващите пет години, затова се търсят подходящи убежища.
Нека да се надяваме, че всички тези мерки за готовност никога няма да са необходими и че мира ще продължи да бъде поддържан.