В периода на поста трябва да се отдадем както на духовното, така и на физическото ни спасение, споделя настоятелят на храма „Възкресение Христово“ във Велико Търново – отец Петър. Той подчертава, че денят, в който се почита св. Екатерина, е от значение, тъй като неделята е моментът, когато християните се събират за Света Литургия, където имат възможността да се причастват на Светото Причастие. Богослужението е от изключително значение, тъй като чрез него християните се присъединяват към Христос на неговата трапеза, обяснява отец Петър.
Постът не означава само ограничаване на храната, а е начин за преодоляване на страстите си, отказване от земните привличания и стремеж към по-добро поклонение на Бог, допълва отец Петър.
След Литургията и Причастието в Енорийския център на храма „Възкресение Христово“ се проведе нова беседа от поредицата, стартирана през първата неделя на ноември. Темата на днешната беседа бе „Рождественският пост“, представена от студентка по Богословие във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ – Нина Николова.
Рождественският пост, съгласно наредбите на Българската православна църква, е вторият по срок след Великия пост, продължаващ 40 дни и е по-лек от него. Той започва на 15 ноември и завършва на 24 декември. Преди началото се провеждат Рождествени заговезни, които включват опрощение и празненство, преди влизане в поста, посветен на Рождеството Христово – един от най-светлите християнски празници. Постът е време за самоотречение, молитва и подготовка за Рождество Христово, обяснява Николова.
Времето на поста е шанс за духовно развитие и укрепване на вярата, казва Николова. Основата на всеки пост е в любовта към Бога и към ближния, понеже любовта е основният път към спасението. Постът учи на търпение, съпричастност и изграждане на здрави отношения с другите и самия нас. Той е време за отрицателност и очакване на радостта след трудностите, заключва Николова.
Храм „Възкресение Христово“ е сравнително нов във Велико Търново и все още се довършва с помощта на дарители. Сега се строи горната част на храма, докато службите се провеждат в неговата крипта „Св. великомъченик Георги“. Първата копка за храма е направена преди години по инициатива на митрополит Григорий и оттогава едно от най-живописните места за поклонение в града.