Избирателната активност на президентските избори в Румъния към 14 ч. местно и българско време е 27 процента. Правото си на глас до момента са упражнили 4 868 400 души, показват данните на Постоянния изборен орган (ПИО).
Имащите право на глас румънци в страната са малко над 18 милиона, а живеещите в чужбина гласоподаватели са над 989 000 души.
Независимият кандидат за президент на Румъния Калин Джорджеску заяви, че е гласувал за „несправедливите и унижените”. Според него те са тези, които имат значение.
Евродепутатът Кристиан Терхеш, който също е независим кандидат за поста държавен глава на Румъния, каза, че е гласувал за президент, верен на румънската нация.
„Гласувах за силна, безопасна и просперираща Румъния, така че онези, които напуснаха, да се върнат, а тези, които останаха, да не напуснат“, заяви той на излизане от избирателната секция.
„Гласувах с увереността, че за първи път от 35 години Румъния заслужава и има шанса да се освободи от лапите на организираната корупция, политиката на кражба, некомпетентност, посредственост и измами“, написа на официалния си профил в социалната мрежа Фейсбук Ана Бирчал, която също е независим кандидат и една от трите жени в надпреварата за президентския пост.
Кандидатът Александра Берталан-Пъкурару от Алтернатива за национално достойнство, заяви, че е гласувала за мир, стабилност и благополучие и призова избирателите масово да отидат до урните, тъй като силата е в техните ръце.
Междувременно лидерът на румънските националисти и кандидат за президент на Румъния Джордже Симион, който упражни правото си на глас още в петък в секцията в Генералното консулство на Румъния в Рим, заяви, че неговата грижа и тази на партията му е да наблюдават процеса на гласуване до затварянето на избирателните секции, така че да се избегне „мащабна измама“. Той твърди, че е получил множество сигнали от провинцията за възможни измами в избирателните секции.
По информация на Министерството на вътрешните работи на Румъния, изпратена и до БТА, до този момент не са регистрирани сериозни инциденти. Докладвани са 80 възможни изборни инцидента, от които 43 са потвърдени, 16 се проверяват, а 21 не са потвърдени.
Полицията в Букурещ започна проверки, след като беше информирана, че румънският евродепутат Диана Шошоака е използвала мобилния си телефон за заснемане на бюлетината си в кабината за гласуване. В един от профилите ѝ в социалната мрежа Фейсбук се появи и снимка, на която се вижда бюлетина, в която името на Диана Шошоака е дописано, а имената на официалните кандидати са зачеркнати. През октомври Централното избирателно бюро на Румъния отхвърли кандидатурата за президент на Диана Шошоака.