Ведомството одобри допълнителни 125 млн. лева за бюджета на Държавен фонд „Земеделие“ за 2024 година, които ще бъдат използвани за подпомагане на земеделските производители. Тази мярка е в резултат на неблагоприятното икономическо влияние, причинено от руската агресия срещу Украйна, известна като „украинска помощ“. Помощта е предоставена по споразумение, подписано на 12 февруари 2024 година между Министерски съвет, Министерството на земеделието и храните, „Земеделие“ и браншови организации, информира МС.
Министерството на земеделието и храните оповести две схеми за държавна помощ за земеделските производители през втората половина на годината, като общият необходим ресурс е преценен на 325 млн. лева.
Първата транш в размер на 200 млн. лева беше предоставен на 10 октомври, когато над 50 000 фермери получиха финансови средства по програмата „украинска помощ“.
За осигуряване на цялостната подкрепа, е предвидено допълнително финансиране от 125 млн. лева, осигурено чрез преструктуриране на разходите в централния бюджет за 2024 година. Очаква се помощта да спомогне за икономическата стабилизация и пазарната устойчивост на сектора, посочват от МС.
Преди това, през февруари 2024 година, земеделски производители проведоха протести с искания за преразглеждане на предложените помощни схеми и бюджет, с цел предотвратяване на масови банкрутства в българското земеделие, както и за четиримесечни гаранции за законодателни промени, които да гарантират устойчивост на сектора.
Протестите доведоха до споразумение на 12 февруари между правителството и представители на сектор „Земеделие“. В резултат на поетите ангажименти от кабинета „Денков“, „Земеделие“ обяви срок за кандидатстване от 20 март до 9 април 2024 година по схемите за държавни помощи „Помощ за ликвидност на земеделските стопани за справяне с негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“ и „Помощ за ликвидност на производители на зърнени и маслодайни култури“ с общ бюджет от 650 млн. лева.
Първата помощ беше предоставена на земеделските производители през май, а втората трябваше да бъде разплатена до 30 септември. След неудовлетвореност от страна на фермерите поради непостигане на сроковете и заплахи със стачки, връщащият се финансов министър Людмила Петкова обяви, че оставащата сума от 125 млн. лева по „украинската помощ“ ще бъде изплатена на фермерите до края на ноември.