Начало Водещи Мръсният въздух: Тихият враг на здравето и околната среда

Мръсният въздух: Тихият враг на здравето и околната среда

24
Замърсяване на въздуха

Мръсният въздух е един от най-сериозните глобални проблеми, засягащи здравето на хората и околната среда. Според Световната здравна организация (СЗО) замърсяването на въздуха е причина за над 7 милиона преждевременни смъртни случая годишно. Независимо дали става въпрос за градски или селски райони, въздухът, който дишаме, съдържа вредни частици и газове, които имат сериозни последствия за човешкия организъм и екосистемите.

За съжаление българската столица София е един от най-замърсените градове в ЕС. През 2019 г. в нея е регистриран най-високият процент на преждевременни смъртни случаи, свързани със свръхфини частици, навсякъде в блока. Всяка есен и зима ежедневно се измерват количества на фини прахови частици в пъти над нормата. Хората се оплакват, че с всяка нова есен качеството на въздуха става все по-лошо. По думите им действия от институциите не се предприемат, което застрашава здравето им.

Проверка на независим източник показва, че снощи в 00.09 ч.  фините прахови частици (ФПЧ) в квартал „Красна поляна“ са били 154, а тази сутрин към 4.00 часа са били 183 при допустими 50. В неделя срещу понеделник са преминали 200 микрограма, съобщи БНТ.

Мръсен въздух наблюдаваме и във втория по големина град у нас Пловдив, причинен от зачестилите инциденти, свързани със замърсяване на въздуха в Пловдив и региона, включително и последния случай – пожар на сметище в село Катуница на 28 октомври, довел до рязко покачване на фините прахови частици във въздуха.

Сред градовете с лошо качество на въздуха са още Стара Загора, Перник, Русе, Велико Търново.

мръсен въздух

Кои са основните източници на замърсяване

Мръсният въздух се дължи на множество фактори, включително:

  • Изгаряне на изкопаеми горива – автомобилни емисии, отопление с въглища и индустриални процеси.
  • Производство на енергия – електроцентрали, работещи с въглища или газ, са основни източници на замърсяване.
  • Селско стопанство – изгаряне на растителни отпадъци и използването на химически торове и пестициди.
  • Домашни източници – изгаряне на дърва и въглища за отопление, особено в бедни райони.

Какви са вредите върху човешкото здраве

Замърсеният въздух съдържа фини прахови частици (PM2.5 и PM10), азотен диоксид (NO₂), озон (O₃), серен диоксид (SO₂) и въглероден оксид (CO). Тези вещества оказват сериозно въздействие върху здравето:

  1. Респираторни заболявания
    Вдишването на фини прахови частици може да доведе до хронични заболявания като астма, бронхит и хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ).
  2. Сърдечно-съдови проблеми
    Замърсяването на въздуха повишава риска от инфаркти, инсулти и хипертония. Финият прах прониква в кръвния поток и води до възпаления на кръвоносните съдове.
  3. Рак на белите дробове
    Продължителното излагане на канцерогенни вещества във въздуха е основен фактор за развитие на рак на белите дробове.
  4. Неврологични разстройства
    Замърсяването може да засегне мозъчната дейност, увеличавайки риска от Алцхаймер, Паркинсон и когнитивни увреждания при децата.
  5. Увреждане на децата
    Мръсният въздух е особено опасен за децата, като може да доведе до забавяне в развитието на белите дробове и повишен риск от респираторни инфекции.

пушек, фини прахови частици

Какви са екологичните последствия

Освен върху здравето, замърсяването на въздуха има тежко въздействие върху природата:

  • Киселинни дъждове, които увреждат почвите, водите и растителността.
  • Намаляване на биоразнообразието, като унищожава местообитанията на редица видове.
  • Глобално затопляне, причинено от емисиите на въглероден диоксид и метан.
  • Увреждане на културите, като високите нива на озон в атмосферата намаляват добивите.

Как можем да се справим с проблема?

  1. Намаляване на емисиите
    Преходът към възобновяеми енергийни източници, като слънчева и вятърна енергия, е ключов за подобряване на качеството на въздуха.
  2. По-строги регулации
    Въвеждането на ограничения за емисиите от индустриални предприятия и автомобили е необходима стъпка за справяне със замърсяването.
  3. Повишаване на информираността
    Гражданите трябва да бъдат информирани за начините, по които могат да допринесат за намаляване на замърсяването – например чрез използване на обществен транспорт или енергийно ефективни уреди.
  4. Залесяване и озеленяване
    Градските зелени площи помагат за абсорбирането на въглероден диоксид и пречистват въздуха.

Мръсният въздух е сериозна заплаха, която изисква спешни действия на индивидуално, обществено и правителствено ниво. Инвестициите в чиста енергия, устойчив транспорт и подобряване на инфраструктурата могат не само да намалят замърсяването, но и да подобрят качеството на живот за всички. Защото чистият въздух не е лукс – той е основно право на всеки от нас.

Още новини от деня – четете тук