Президентът Румен Радев обяви, че може веднага да започна консултациите с партиите, но след като бъде избран председател на Народното събрание.
Той подчерта, че има ясни стъпки, които трябва да бъдат извървени по Конституция.
„Първо трябва да бъде избран председател на НС събрани и да се формират парламентарните групи и аз веднага мога да започна консултациите“, уточни той.
„Ако наистина държавното ръководство на Северна Македония има желания да се присъедини към ЕС, то трябва да изпълни преговорната рамка“, коментира държавният глава срещата с президента на Северна Македония Гордана Силяновска.
„България не само че запазва своята значимост във връзка с географията и стратегическото си местоположение, но също така утвърдително заема позицията на инициатор на множество значими проекти, които допринасят за укрепването на сътрудничеството и разширяват възможностите за България и нашите партньори. Това заяви президентът Румен Радев пред медиите след участието си в Конференцията по изменение на климата (COP 29) в Баку, Азербайджан, и във връзка с срещите си с азербайджанския президент Илхам Алиев и гръцкия премиер Кириакос Мицотакис.
Според Радев, бъдещето е свързано не само с преноса на газ, а и на зелен водород. Той акцентира, че е обсъждал с президента Алиев възможността България да се включи активно в транспортирането на зелена енергия, произведена от възобновяеми източници в Азербайджан.
„Все още предстои да преценим детайлите на проекта, но вече проведохме разговори на високо политическо ниво. Имахме разговори и с президента Ердоган и с министъра на енергетиката на Турция, така че напредваме в тази посока, което е от изключителна важност за нашето бъдеще“, допълни той.
Относно българската декларация за намерение за енергийна свързаност и използването на възобновяеми източници президентът посочи, че подкрепата непрекъснато нараства и множество държави от Източна и Централна Европа вече се присъединяват към инициативата. Той обясни, че с тази инициатива ще можем да преодолеем недостига на капацитет между Източна, Централна и Западна Европа, като отбеляза, че в Югоизточна Европа цените на електричеството са значително по-високи.
Освен капацитета за свързаност, Радев подчерта и значението на преноса на зелена енергия, особено слънчева енергия, от региони с по-високо производство като Азербайджан и Египет, откъдето планираме подводен кабел към Гърция.
Според Румен Радев, България трябва бързо и ефективно да използва своите природни ресурси, като високопланинските язовири, за изграждане на помпено-акумулаторни хидроелектрически станции, подобно на ПАВЕЦ „Чаира“.
„България има потенциала да стане център за съхранение на зелена енергия за целия регион, което е изключително важно. Който контролира хранилищата на електрическа енергия от възобновяеми източници, той контролира бъдещето“, заяви президентът.