Ръководителят на разкопките, проф. Николай Овчаров, разкри, че каменната крепостна стена с ширина почти два метра отделяла базиликата от 5-ти век и епископската резиденция от езическите храмове в южната част на Перперикон. Той отчете, че стената вероятно е покривала голяма площ, но е открита само до до известния нимфеум.
Професорът представи на медиите резултатите от почти петмесечните проучвания за текущата година и сподели, че разкритата площ в южния квартал е повече от декар, свързваща акропола с базиликата. Проф. Овчаров подчерта, че откритите храмове и структури потвърждават предишните предположения.
Професорът съобщи за разкрития храм на Тракийския конник, храма на виното, храма на Митра и олтара на Дионис, както и новият олтар за кървави жертвоприношения. Археолозите също откриха път от Виа Егнация към Перперикон, който през 3-4 век е минавал покрай нимфеума и се водел до акропола на града.
Проф. Овчаров разкри, че построената в края на 5-ти век трикорабна базилика е била върха на християнството. През 7-8 век градът е бил abandon-иран, но през 10-12 век базиликата е променена и нови конструкции са построени, които доказват до 13-14 век, периода на Средновековния Перперикон. В октомври бяха разкрити жилища, описани като „град на хобитите“.
На разкопките бяха открити множество артефакти, включително бронзова апликация с евангелска сцена, християнски кръстове, монети, езически предмети и обекти.