Начало Култура Гостуващата изложба на русенския музей „Пафтите – вселена от знаци“ предизвика интерес...

Гостуващата изложба на русенския музей „Пафтите – вселена от знаци“ предизвика интерес сред публиката в Търговище

34
Гостуващата изложба на русенския музей „Пафтите – вселена от знаци“ предизвика интерес сред публиката в Търговище

Изложбата на музея в Русе, озаглавена „Пафтите – вселена от знаци“, привлече голям интерес в Търговище. Тя беше представена в Славейкото училище, част от музейния комплекс на града, от директора на Регионалния исторически музей в Търговище – Магдалена Жечева. Автор на изложбата е Десислава Тихолова от РИМ – Русе. Тя разгледа значимостта на пафтите в българската народна култура, както и разнообразието от орнаменти, с които тези женски бижута са украсени.

Магдалена Жечева отбеляза, че изложбата представя чудесни и изящни творби на български занаятчии.

Според Тихолова, пафтите са наследство от Османската империя, но също така отразяват българския стил и възгледи. Тя подчерта, че специалистите се фокусират върху метала и изображенията, използвани в изработването на пафтите. Традиционни български мотиви се добавят от майсторите, вдъхновени от тези модели, посочи тя. Пафтите в изложбата са групирани около тематични мотиви.

Някои пафти изобразяват пространства, други имат геометрични форми и небесни тела. Тихолова спомена пафта от Търговищкия музей, където Слънцето е изобразено като жив организъм, с очи, приличащи на тези от народните приказки и песни.

Тя поясни, че пафтите с религиозни мотиви са популярни сред богатите хора като символ на статуса и благосъстоянието на носителя. Те отразяват религиозната култура чрез изображения на християнски светци и символите на вярата, заяви етнографът.

Изложбата включва и други интересни предмети с архитектурни изображения на растения и животни.

Тихолова разкри, че повечето пафти с религиозни мотиви са пренесени в България от Божи гроб. Това демонстрира способността на хората да пътуват и да ценят красивото и скъпото, донесено от другаде, което нашите майстори могат да адаптират. Пафтите в музеите са изработени от български, но неизвестни майстори, отразяващи тяхното възприятие за света около тях.

Авторът на изложбата отговори на множество въпроси на публиката относно защитните свойства, орнаментите и ролята на пафтите в българската народна традиция.