Начало България Правилата на демокрацията: Наистина ли първият на изборите е длъжен да направи...

Правилата на демокрацията: Наистина ли първият на изборите е длъжен да направи правителство?

34
Бойко Борисов
Снимка: БТА

Последните данни от изборите, които най-вероятно ще се обжалват пред Конституционния съд, показват ясно преднина за ГЕРБ-СДС.

Точно в този момент не е ясно дали има разговори между партиите, но сред медиите се усеща засилване на тоновете. Дело за „разговор“ се включи и лидерът на ДПС-Ново начало Делян Пеевски, който първи път явно застана зад Борисов.

Той твърди, че го спаси от „пенсионирането“, което ПП-ДБ настояваха, и се присъедини към изказванията, които и самият Борисов направи – че няма да се поддава на диктата за това какво да прави.

Именно като първи на изборите, Борисов заяви, че председателят на Народното събрание трябва да бъде от ГЕРБ и това е условие за формиране на правителство.

Това според него е изискване на демокрацията.

Не е ясно къде са написани тези правила, но в Конституцията се посочва, че Народното събрание избира председателя и заместниците му. Процесът е прост – политическите сили издигат кандидати и парламентът избира.

Никъде не е посочено, че председателят трябва да е от първата партия.

С декларация (не)съзнателно Пеевски постави Борисов от своята страна на барикадата

Председателят се избира от мнозинството в парламента и няма никакво условие от коя партия да бъде той.

Понякога председателите на парламентите са от партиите, печелили изборите, но има и изключения от това правило.

Например, в 45-то Народно събрание ГЕРБ е първа с 75 депутата, подвеждана от ИТН с 51 депутата. В този случай втората сила по големина избира председател на парламента – Ива Митева.

Според Борисов обаче, ако не се избере председател от ГЕРБ, като първата партия, това анулира всички разговори за формиране на правителство.

Това твърдение може да има смисъл при наличие на мнозинство от 120+ гласа. Тогава ясно първата партия може сама да избере председател и правителство. Но ако няма подобно мнозинство, тя трябва да убеди други партии защо председателят и премиерът трябва да бъдат от нейната партия.

Конституцията предвижда три възможности за това –

с първата, втората и третата по ред избрана от президента партия.

Важно е да се наблегне, че правителството не трябва задължително да бъде водено от първата партия, която има изборни успехи. Точно по тази причина са предвидени тези възможности в Конституцията.

Борисов вече мисли за нови избори след предстоящите през октомври

Още през август, преди насрочването на октомврийските избори, Борисов предвиди нови избори.

На власт в момента е длъжностник от ГЕРБ, който е бил и председател на парламента. Това служебно правителство приема редица спорни решения, които подпомагат интересите на ДПС-Ново начало, като например смяната на областни управители.

Докато ДПС се тресе, Главчев прави ударни назначения на хора, близки до Пеевски

Този момент се оказва изгоден за Борисов и Пеевски във връзка с политическата безтегловност, като могат да упражнят контрол над законодателни органи с изтекъл мандат и да изберат главен прокурор, пак от орган с изтекъл мандат.