Начало Култура Мисията „Шънчжоу-18“ се върна на Земята с близо 35 килограма проби за...

Мисията „Шънчжоу-18“ се върна на Земята с близо 35 килограма проби за изследване

39
Мисията "Шънчжоу-18" се върна на Земята с близо 35 килограма проби за изследване

Космическият кораб „Шънчжоу-18“ успешно завърши мисията си и се върна на Земята с трима тайконавти и 34,6 килограма експериментални проби от космическата станция. Тези проби включват микроорганизми, сплави и наноматериали, които представляват висок интерес и трудно се синтезират на Земята, според информацията от в. „Сайънс енд текнолъджи дейли“. 

Тези проби имат голям потенциал да допринесат за развитието на космически технологии, създаването на извънземни материали и изследването на възможностите за разнообразие на живот в космоса.

Капсулата на „Шънчжоу-18“, която носеше тайконавтите, се приземи на Земята рано сутринта в понеделник, след успешното изпълнение на шестмесечната мисия на китайската космическа станция „Тянгун“.   

Извлечените проби включват общо 55 вида, които претърпяха 28 научни проекта, свързани с живота в космоса, материалите от космоса и горенето в условия на микрогравитация.

Пробите от космическите науки включват археи, микроби устойчиви на радиация и микроорганизми, живущи на скали. Очаква се тези проби да дадат важна информация за потенциалната обитаемост на извънземните среди и също да изследват как микроорганизмите се адаптират към космическите условия.

Сред пробите, които бяха върнати, бяха и устойчиви на високи температури сплави, оптични влакна и покрития. Тези иновативни материали имат потенциал да променят производството на бъдещите компоненти за космическата индустрия и да разработят нови технологии като фибро лазери, които са адаптирани за космически условия.

В допълнение, космическият кораб донесе и наночастици, които бяха получени от изгарянето на метан и които се използват за създаване на важни материали за извънземни среди в бъдеще.