– Изпратихте декларацията до партиите, които ще бъдат част от следващия парламент, за създаването на санитарен кордон около Делян Пеевски. Какво ще стане, ако ГЕРБ-СДС не я подкрепят?
– Това означава, че няма да има разговори с тях относно работата на Народното събрание, включително и за избора на председател. И показва, че ГЕРБ са се ангажирали да работят с Пеевски.
– Това отваря възможността да се блокира работата на Народното събрание в края на годината, докато държавата няма одобрен бюджет, а комисиите, включително и тези за изборните злоупотреби, все още не са създадени.
– Напротив. Това показва, че ГЕРБ вероятно са си осигурили мнозинство с други партии и за тях е важно да продължат сътрудничеството с Пеевски. Ясно е, че Борисов ще продължи с „ДПС – Ново начало“ с компромати, манипулирани избори, назначаване на Сарафов за главен прокурор и избор на председател на ВАС с настоящия състав на ВСС. Това е планът, който следват. Предложихме им друга повечиново, която изолира Пеевски и „Ново начало“ му. Но, изглежда Борисов не е готов да приеме този вариант.
– С Ахмед Доган и „Алианса за права и свободи“ може ли да се създаде това мнозинство?
– Всички говорят, че трябва да се търси стабилно правителство през първите две партии. Те са ГЕРБ и ПП-ДБ.
– Но вие нямате достатъчно гласове.
– Верно, но ако може да бъде базис за правителство, той трябва да се основава на ясни приоритети. Тези приоритети включват изолирането на Пеевски и възобновяване на работата по законите, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост. Посоката е ясна.
– Ако все пак ви подкрепят, как ще гарантирате, че хора, свързани с Делян Пеевски, няма да заемат високи постове този път, както стана с Калин Стоянов, например.
– Нужни са отворени конкурси за важните позиции, организирани посредством публични конкурси и номинации. Номинационната комисия, която трябва да организира и проведе изслушвания, да прегледа и класира кандидатите. Такъв процес, включително публични изслушвания и възможности за номинации от различни страни, е нещо, което липсва в момента при ГЕРБ и ДПС. Това затруднява процесите. Бойко Борисов и Делян Пеевски
– Определяте участието си в предходната управляваща коалиция, наречена с думата „сглобка“, като грешка. Чувствате ли вина пред своите избиратели, че позволихте на Делян Пеевски да назначава дори когато бяхте министър-председател?
– Този въпрос е заблуда, като скрива истината. Истината е, че Борисов и Пеевски контролират основните институции в страната от много години. Това не се промени след протестите през 2020 и 2021 година. Те премълчаха и чакаха момента да се възстановят. Чрез „сглобката“ опитахме да разрушим тази система чрез промени в законите, конституцията и назначенията. Те не понасят тази посока, защото тя започна да дава някакви резултати и „сглобката“ беше нарушена. Трябва ясно да бъде казано, че те не пропуснаха властта през последните 10 години.
– Включително по време на вашето управление.
– Вече съм казал това ясно. Точно по тази причина имаше предложение към президента за смяна на председателя на ДАНС, както и за смяна на министъра на вътрешните работи, които ни копираха. Видя се, че ДПС и Борисов целенасочено ги защитиха. Истинският проблем е, че тази власт не беше разрушена, защото не беше време и липсваше мнозинство, което да го постигне.
– Виждате ли мнозинство сред тези осем политически сили в следващия парламент, което да направи това?
– Виждам, че България е изправена пред голяма опасност. Предупреждаваме от месеци. Сме на прага на тежка диктатура, водена от Пеевски и Борисов, така че трябва да се фокусираме върху разрушаването на тази заварка. България скоро може да се превърне в Беларус, а не в Унгария на Орбан.
– Разбирате ли колко контроверзно звучи твърдението „Трябва да работим с Борисов, за да предотвратим той да стане диктатор“?
– България се движи в посока на заварката между Пеевски и Борисов. Институциите се контролират повече от Пеевски, а парламентарното мнозинство по-скоро е подпомогнато от Борисов чрез ГЕРБ. Нашата първа цел е да разрушим тази заварка.
– Наистина вярвате ли, че можете да предотвратите избора на Борислав Сарафов за главен прокурор?
– Ще се опитаме. Необходимо е да съберем мнозинство и да подкрепим поправката в Закона за съдебната власт, която предложихме в предходното народно събрание, но не беше приета.
– Но сегашният състав на ВСС се движи към този избор.
– Докато всички демократично настроени хора търсят вина за ПП-ДБ, няма да успеем. Ако се обединим и разберем какво е на карта, има шанс за промяна.
– Може би голяма част от демократично настроените хора искат да видят, че ПП-ДБ са извлекли поука от миналите грешки.
– Времето се изплъзва. Пропуснахме много възможности
Интервюто е публикувано в Дойче веле. Заглавието е на редакцията на Дебати.бг.