Съсловната организация на писателите у нас заформи истинска истерия около предстоящото поставяне на пиесата „Оръжията и човекът“, режисирана от актьора Джон Малкович.
Вече няколко месеца темата с поставянето на пиесата у нас беше яхната и с политическа употреба от „патриотични“ подбуди. Срещу пиесата вече се обяви един бивш депутат от БСП – Иван Ченчев, но също и рапърът Иван Динев-Устата, който е популярен и с привързаността си към Русия.
Нещата излязоха на повърхността с яростно изявление на Съюза на българските писатели (БСП), които остро осъдиха пиесата с публикация в изданието си „Словото“. Според тях институциите с „недомлъвки и конспиративни ходове“ са допуснали да бъде поставена една „антибългарска пиеса“.
С позицията си от СБП искат налагане на цензура чрез спиране на пиесата. В нея се казва:
„В официалните отговори на заявеното от Управителния съвет на Съюза на българските писатели становище съответните държавни органи си измиват ръцете с лицемерното обяснение, че законната им намеса щяла да се изтълкува като „цензура“ и накърняване на „творческата свобода“. С подобни дежурни увъртания управленците си затвориха очите за този срамен и оскърбителен за народа ни акт. Друг въпрос е коя е причината за такова поведение – нечия външна воля, политиката на отродителство или традиционната корупция, която тресе напоследък българския театър?“.
Актьорът Джон Малкович отговори на нападките. Той се срещна с журналисти преди премиерата на пиесата, която ще бъде на 7 ноември.
„Не бих дошъл тук, за да поставя пиеса, с която да се присмивам на България. Това не е добра идея. Бих искал да поставя добра пиеса“, заяви актьорът и режисьор.
Малкович разказа, че последният път, когато е бил помолен да цензурира текста, той просто е отказал спектакъл.
На въпрос как ще коментира позицията на Съюза на българските писатели, че „мястото на такива „творби“ не е в България“, Малкович попита дали това е Съюзът, който е изключил писателя Георги Марков.
Не подкрепям цензурата при писателите. Писателите също не би трябвало да я подкрепят“, заяви Джон Малкович.
Той припомни, че за първи път е поставил „Оръжията и човекът“ през 1985 г. и определи текста като забавен и докосващ.
„Харесвам пиесата, защото сатиризира идеализираната любов. Има силни твърдения за безсмислицата на войната. Затова аз се интересувам от този текст. Действието се развива в България – авторът е търсил държава, за която не много хора знаят“, допълни Джон Малкович.
Според него персонажите са доста изразителни, интелигенти и комични, а действието в представлението просто се развива в България.
„Аз съм тук, защото съм имал невероятния късмет да работя с няколко прекрасни актьори, които са израснали в България и са учили във вашата академия“, коментира Джон Малкович.
„Оръжията и човекът“ е пиеса от световноизвестния ирландски драматург Бърнард Шоу, поставена за първи път през 1894 г. в театър „Авеню“ в Лондон.
Това е една от най-често поставяните комедии на Нобеловия лауреат. Чрез езика на комедията текстът цели да осмее обществените настроения, възхваляващи войната, показвайки тяхната вътрешна противоречивост и излишна романтизация.
Първоначално персонажите, както и средата в пиесата са условни, но в стремежа си към реалистично звучене Бърнард Шоу, посъветван от приятели, решава да постави описаните взаимоотношения и събития в контекста на наскоро приключилата на Балканите Сръбско-българска война.
Така в място на действието се превръща домът на офицер Петков в малко градче край Драгоман в България след края на битката при Сливница през 1885 г.
Това, което занимава Джон Малкович в този текст, е както критика на романтичната идея за войната, така и сблъсъкът между любовта като романтичен идеал и реалността.